Proč vlastně teď přijímat euro?

Názor
V okurkové sezóně se v Česku rozjíždí několikátá mediální kampaň za přijetí eura. Část veřejnosti v uplynulých měsících totiž získala pocit, že s eurem by byla inflace znatelně nižší. Nicméně pro letošek i roky 2024 a 2025 už české, slovenské a mezinárodní instituce prognózují citelně nižší inflaci Česku než Slovensku, jak vyplývá z údajů agentury Bloomberg.
Část veřejnosti v uplynulých měsících získala pocit, že s eurem by byla inflace znatelně nižší. Ilustrační foto: Pixabay.com

Letos to má být ještě celkem těsné. V Česku má být inflace celoročně 10,9 procenta, na Slovensku 11,3 procenta. Příští rok už ale v Česku jen 2,5 procenta, kdežto na Slovensku 5,2 procenta (více než dvojnásobná, pozn. aut.). Roku 2025 to pak má být 2,1 procenta vs. 3,4 procenta, opět ve prospěch Česka.

To však není vše. Třeba podle aktuální vydané statistiky Eurostatu vykazuje Česko v posledních třech měsících průměrnou míru nezaměstnanosti mladých lidí do 25 let věku ve výši 10,5 procenta, zatímco Slovensko 18,8 procenta.

PSALI JSME:
Slovensko má vyšší inflaci než Česko

Jak to souvisí s inflací? Nižší míra nezaměstnanosti má tendenci tlačit inflaci vzhůru, neboť související nouze o vhodné pracovníky nutí zaměstnavatele více přidávat. Což působí inflačně. Slovensko tedy má letos i v příštích dvou letech vykazovat citelně vyšší inflaci než Česko, přestože vykazuje dramaticky vyšší nezaměstnanost mladých a přestože vykazuje vyšší celkovou nezaměstnanost!

Spotřebitelské ceny rostou – a podle všeho porostou – na Slovensku rychleji než v Česku, přestože by tamní mnohem vyšší nezaměstnanost (zejména, ale nejen mladých) měla jejich růst tlačit pod úroveň české inflace!

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kvůli přijetí eura Slovensko nemůže s inflací účinněji bojovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB