Kvůli přijetí eura Slovensko nemůže s inflací účinněji bojovat

Názor
Slovensko vykazuje vyšší míru meziroční inflace než Česko. Podle údajů slovenských statistiků zveřejněných v pátek činila v červnu meziroční inflace na Slovensku 10,8 procenta, zatímco v Česku dle Českého statistického úřadu (ČSÚ) jen 9,7 procenta.
Pokud by Slovensko nebylo členem eurozóny, mohlo by nastavit své základní úrokové sazby na vyšší úroveň a tak – jako Česko – proti inflaci bojovat účinněji. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V obou zemích se ovšem inflace snižuje. Takzvaná harmonizovaná inflace činila na Slovensku v červnu dle předběžných údajů Eurostatu, resp. ČSÚ 11,3 procenta, zatímco v Česku 11,2 procenta. Harmonizovaná inflace, kterou sleduje Eurostat, je preferovaná z hlediska mezinárodního srovnání.

Na Slovensku by inflace měla být letos i v příštích dvou letech znatelně vyšší než v Česku. Podle prognózy, již sestavuje agentura Bloomberg na základě střední hodnoty řady odhadů mezinárodních finančních institucí, by letos měla celoročně inflace na Slovensku vykázat hodnotu 11,3 procenta.

V příštím roce pak 5,4 procenta a roku 2025 pak 3,8 procenta. Podle stejného odhadu bude česká inflace v daných letech vykazovat po řadě hodnoty 10,9 procenta, 2,8 procenta a konečně 2,3 procenta.

PSALI JSME:
Slovensko má vyšší inflaci než Česko

Mezinárodní instituce tedy předpokládají, že Česko má před sebou více let, po která bude – jako už nyní – vykazovat nižší inflaci než Slovensko. To souvisí zejména s omezenějšími možnostmi, jimiž slovenská ekonomika může vleklejší zvýšené inflace čelit.

Slovensko především na rozdíl od Česka postrádá nezávislou měnovou politiku. O ni přišlo vstupem do eurozóny. Pokud by nebylo členem eurozóny, mohlo by nastavit své základní úrokové sazby na vyšší úroveň a tak – jako Česko – proti inflaci bojovat účinněji.

Kritici, kteří v současnosti poukazují na to, že boj České národní banky s inflací je neúčinný, tedy nyní buď musí toto své stanovisko přehodnotit, nebo začít říkat, že také boj Evropské centrální banky (ECB) s inflací – alespoň tedy v zemích typu Slovenska – je neúčinný. ECB si nemůže dovolit nastavit vyšší úrokové sazby, neboť by tím ohrozila udržitelnost veřejných financí zejména takzvaného jižního křídla eurozóny v čele s Itálií.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace v Česku letos klesá citelně rychleji než na Slovensku

Zavřít reklamu ×
  1. Rovnice má dvě strany . A to množství peněz (centrální banku) a fiskál (vládu) . U centrální banky je to jednoduché . Zvednete uroky (peníze jsou vzácné) až se něco rozbije (krize) . U fiskálu jde o podobnou věc . Mužete se zadlužit (pumpujete peníze ) a nebo zvednete daně . To má stejný efekt jako u centrální banky urok . A ještě je zde další věc a to jsou regulace (konkurenceschopnost) . Jaké nastavíte regulace , tak se budou chovat obce a rozvoj realit . Protože ekonomika je o realitách . Někde spíte , pracujete , nakupujete . Vše je o konkurenci v těchto segmentech a utratách .
    Z toho je viditelné , jak obrovské mají vlády možnosti oproti centrálním bankám .
    To je ten zásadní rozdíl mezi státy viz USA a nebo třeba Srí lanka co krachuje.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Změna v důchodech čeká i nebožtíky

Není to velká změna, spíše opakující se shoda okolností. Květnový státní svátek totiž mnoha seniorům mění termín vyplacení důchodu. První máj sice žádnou komplikaci neznamenal, protože ještě letos se penze vyplácejí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB