Proč zvyšování sazeb nejvíc trápí Evropu

Názor
Evropská centrální banka (ECB) minulý týden naznačila, že se zvyšováním úrokových sazeb pravděpodobně skončila. Se základní sazbou na úrovni 4,5 procenta a po deseti navýšeních je Německo v recesi a regionální indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) jsou kontrakční.
V USA je 30letá hypotéka s pevnou úrokovou sazbou standardem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mezitím Bank of England (BoE) zvažuje poslední zvýšení sazeb, přičemž Spojené království čelí jedné z nejvyšších inflací na světě. Situace je zcela odlišná od stavu ve Spojených státech, kde jsou sazby vyšší již delší dobu a ekonomika je stále silná.

Pevné sazby s dlouhodobější splatností otupují transmisi měnové politiky v USA. Naopak ve Spojeném království a v Evropě ji urychluje vyšší úroveň zadlužení, závislost na bankovních úvěrech a dluh s pohyblivou sazbou. Takové prostředí zpomalení urychluje.

PSALI JSME:
ECB zvýšila úrokové sazby

Evropské banky jsou v poměru ke svým ekonomikám a USA nesmírně velké. Jsou přísněji regulované a lépe kapitalizované než jejich zaoceánské protějšky a nepocítily nákazu v důsledku pádu Credit Suisse nebo březnové krize amerických bank. Bankovní úvěry tvoří 80 procent financování firem, zbytek pochází z trhu s dluhopisy.

V USA je toto rozdělení obrácené. Banky již rok zpřísňují úvěrové standardy a 43 procenta podniků si stěžují na dostupnost kapitálu. Je to více než v USA, a to i přes jejich vyšší základní úrokové sazby, protože se zpřísnily kreditní spready dluhopisů. Navíc vzhledem k nižší ziskovosti evropských společností a jejich vyššímu zadlužení je více společností závislých na neustálém financování.

Zadlužení domácností ve Spojeném království je vyšší než v USA, zatímco v Evropě je mnohem nižší (viz graf, pozn. aut.). Největším spotřebitelským segmentem jsou hypotéky. Na rozdíl od USA, kde je 30letá hypotéka s pevnou úrokovou sazbou standardem, existují ve Spojeném království a v Evropě velké rozdíly.

Průměrná doba splatnosti je však kratší, 25 let, přičemž více než 40 procent těchto úvěrů má variabilní úrokovou sazbu. Skandinávii, která má nejvyšší ceny nemovitostí a podíl variabilních sazeb, došlo k jednomu z nejsilnějších poklesů cen nemovitostí a překonala oslabení v USA.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hypotéky s negativním úrokem nejsou problém. Dánské banky na nich dokáží vydělávat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB se obává míry lednového přecenění

Podle členky bankovní rady České národní banky (ČNB) Kariny Kubelkové je lednové přecenění zboží a služeb spojeno s velkou nejistotou a mohlo by být podle ní nakonec výraznější, než tuzemská centrální banka čeká.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB