Proč zvyšování sazeb nejvíc trápí Evropu

Názor
Evropská centrální banka (ECB) minulý týden naznačila, že se zvyšováním úrokových sazeb pravděpodobně skončila. Se základní sazbou na úrovni 4,5 procenta a po deseti navýšeních je Německo v recesi a regionální indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) jsou kontrakční.
V USA je 30letá hypotéka s pevnou úrokovou sazbou standardem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Mezitím Bank of England (BoE) zvažuje poslední zvýšení sazeb, přičemž Spojené království čelí jedné z nejvyšších inflací na světě. Situace je zcela odlišná od stavu ve Spojených státech, kde jsou sazby vyšší již delší dobu a ekonomika je stále silná.

Pevné sazby s dlouhodobější splatností otupují transmisi měnové politiky v USA. Naopak ve Spojeném království a v Evropě ji urychluje vyšší úroveň zadlužení, závislost na bankovních úvěrech a dluh s pohyblivou sazbou. Takové prostředí zpomalení urychluje.

PSALI JSME:
ECB zvýšila úrokové sazby

Evropské banky jsou v poměru ke svým ekonomikám a USA nesmírně velké. Jsou přísněji regulované a lépe kapitalizované než jejich zaoceánské protějšky a nepocítily nákazu v důsledku pádu Credit Suisse nebo březnové krize amerických bank. Bankovní úvěry tvoří 80 procent financování firem, zbytek pochází z trhu s dluhopisy.

V USA je toto rozdělení obrácené. Banky již rok zpřísňují úvěrové standardy a 43 procenta podniků si stěžují na dostupnost kapitálu. Je to více než v USA, a to i přes jejich vyšší základní úrokové sazby, protože se zpřísnily kreditní spready dluhopisů. Navíc vzhledem k nižší ziskovosti evropských společností a jejich vyššímu zadlužení je více společností závislých na neustálém financování.

Zadlužení domácností ve Spojeném království je vyšší než v USA, zatímco v Evropě je mnohem nižší (viz graf, pozn. aut.). Největším spotřebitelským segmentem jsou hypotéky. Na rozdíl od USA, kde je 30letá hypotéka s pevnou úrokovou sazbou standardem, existují ve Spojeném království a v Evropě velké rozdíly.

Průměrná doba splatnosti je však kratší, 25 let, přičemž více než 40 procent těchto úvěrů má variabilní úrokovou sazbu. Skandinávii, která má nejvyšší ceny nemovitostí a podíl variabilních sazeb, došlo k jednomu z nejsilnějších poklesů cen nemovitostí a překonala oslabení v USA.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Hypotéky s negativním úrokem nejsou problém. Dánské banky na nich dokáží vydělávat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB