Prodat či neprodat nemovitost?

Mnoho lidí se nyní ocitlo v situaci, která se ještě před více než rokem mohla zdát na míle vzdálená. Díky rostoucí inflaci se dostaly úrokové sazby u hypoték k pěti až šesti procentům a kompletně tak zamrzl realitní trh.
Před rokem byste prodali nemovitost za šest milionů. Dnes jen za pět milionů. To je propad zhruba o 17 procent. Ilustrační foto: FAEI.cz

Majitelé, kteří chtěli nemovitost prodat, se ocitli před rozhodnutím, zda svou nemovitost prodat pod cenou, kterou by ještě před rokem kupec akceptoval, nebo čekat, zda se ceny vrátí na původní hodnoty. Je to ovšem v současné situaci a v dohledné době vůbec reálné? Spoustu prodejců tomu stále věří.

Je pravdou, že lidé si na vyšší sazby začali zvykat. Česká národní banka (ČNB) nedávno také přispěchala se zrušením DSTI, což je ukazatel, který říká, jak moc může být klient zadlužený vůči svému měsíčnímu příjmu. Ani jedna skutečnost, ale zatím nemovitostní trh výrazně nerozhýbala.

Obratu nenahrává ani ekonomická situace, kdy vysoká inflace požírá úspory domácností i reálný příjem a mnoho z nich se tak ocitlo v situaci, kdy už nemá na zvýšené výdaje, natož koupi nemovitosti. ČNB navíc říká, že by sazby na stávající úrovni mohly zůstat déle. Tedy ani zde nemusí dojít ke zlepšení v řádu měsíců.

Rozhodně nečekejme rychlé a prudké snížení sazeb. To je reálné jen v případě, že by se ekonomika dostala do hlubší recese, výrazně se zhoršil trh práce atd. I to by ale vedlo spíše k negativním dopadům na realitní trh a určitě ne růstu cen nemovitostí.

Fér je také přiznat si, zda i přes mírný pokles cen v letošním roce nejsou nemovitosti stále drahé, což říká i tuzemská centrální banka, která tvrdí, že jsou české nemovitosti stále předražené o desítky procent.

Není tedy spíš čas na prodej než držbu s vírou, že se ceny vrátí? Prodejce také musí uvažovat, co by s hotovými penězi z prodeje mohl v mezičase dělat, i když by z prodeje dostal o něco méně. Důležité také je, zda nemovitost pronajímá nebo ne.

Pronajmout nemovitost, kterou chcete prodat, je vždy těžší, protože nájemce netuší, jaký záměr s ním nový majitel bude mít, a ač nájemní smlouva s prodejem přechází i na nového majitele, tak je tu pro něj vždy určité riziko.

Podívejme se na modelový příklad. Před rokem byste prodali nemovitost za šest milionů. Dnes jen za pět milionů. To je propad zhruba o 17 procent. Při aktuální repo sazbě sedm procent, je prodejce schopen na kapitálovém trhu zhodnotit prostředky prakticky bez rizika s výnosem okolo 6,25 procenta za rok.

To je absolutní výnos 312 500 korun za rok. To je rozhodně více, než by prodejce dostal v případě, že by byt pronajímal. Ve prospěch investice mluví i likvidita, jelikož jsou prostředky v takovém případě k dispozici prakticky okamžitě.

Vyplatí se tedy čekat na to, než se ceny vrátí a riskovat ještě větší propad, další opotřebení nemovitosti, nižší likviditu, nejistotu, že vám nájemce nájem zaplatí, či jen dokonce čekat s prázdným bytem na prodej? To je určitě třeba zvážit a při zvažování nezapomenout uvažovat i ušlé zisky z prostředků, které by mohly být investovány.

Autor je vedoucí produktového oddělení společnosti Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. To Tonda

    Jakou duveru budi informace od cloveka, ktery neovlada zaklady vlastniho jazyka ? Lide si zacaly zvykat ? TO VAZNE ?

    • Zd Zdeněk

      Jakou důvěru budí informace od člověka, který nepoužívá český jazyk s háčky a čárkami.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB