Prodej potravin na zakázku funguje už i v Česku

Češi patří mezi evropské rekordmany v plýtvání potravinami. Každý rok domácnosti vyhodí 254 tisíc tun jídla v hodnotě několika milionů korun. V zahraničí se přitom rozvíjí zajímavý trend, který má takovému mrhání zabránit. Říká se tomu prodej potravin na zakázku.

Žádné zvíře není poraženo, pokud si ho zákazník neobjedná, říká Martin Prokop. Foto: Pixabay

V zahraničí už zakázkový prodej potravin není nic výjimečného. V Česku je takový obchod zatím jediný. „Prodej potravin na zakázku funguje na unikátním principu, kdy žádná plodina není zbytečně sklizena, žádné zvíře není poraženo, žádný potravinářský výrobek není vyroben, pokud si ho zákazník neobjedná,“ vysvětlil Martin Prokop, autor projektu zfarmydomu.cz, které se věnuje také propagaci hospodárnějšího nakládání s potravinami.

Prokop uvedl, že jsou tři takzvané uzávěrky objednávek – ve čtvrtek, v neděli a pondělí, do kterých si mohou zákazníci objednat konkrétní potraviny. Poté jsou seznamy zaslány jednotlivým producentům, kteří mají tři dny na výrobu a přípravu objednávky. Následně se zboží sváží na jedno místo, kde se kompletuje a následně rozváží zákazníkům, případně si ho vyzvedávají osobně. O vyřizování své objednávky jsou lidé průběžně informováni e-mailem nebo sms.

V Česku funguje zakázkový prodej potravin od loňského září. A lidé mu postupně přicházejí na chuť. Nejčastěji nakupují mléčné výrobky, maso, ryby a zeleninu. „Sedmdesát procent zákazníku e-shopu tvoří ženy. Zpočátku si lidé objednané potraviny vyzvedávali osobně na výdejních místech, v současné době je větší zájem o rozvoj,“ sdělil Prokop.

DO OBCHODU SE SEZNAMEM

Plýtvání s potravinami souvisí i s tím, že se Češi mnohdy nechávají zlákat různými slevovými akcemi obchodních řetězců a dalších obchodů. Podle průzkumu společnosti KPMG nakupuje 71 procent Čechů podle nákupního seznamu, 66 procent z nich ovšem nakonec nakoupí více.

„Mnoho Čechů si již píše seznam toho, co potřebuje nakoupit, ale v obchodě se pak nechá relativně snadno zlákat ke koupi dalších potravin nebo většímu množství toho, než původně zamýšleli,“ řekl Martin Prokop. S nadbytečným množstvím potravin ovšem neumějí naložit a kvůli nevhodnému skladování se jim rychleji zkazí.

„České domácnosti vyhodí ročně 254 tisíc tun jídla v několikamilionové hodnotě, a právě špatné plánování nákupů má na vyhazování potravin velký podíl,“ upozornil Prokop. Další tuny potravin vyhodí rovněž obchodní řetězce. Ty velké sice musí od letošního roku odevzdávat jídlo, které by jinak skončilo v popelnicích, do potravinových bank, ovšem všechny přebytky tam rozhodně neskončí.

ÚSPORA S INTERNETEM

Stále více Čechů nakupuje potraviny přes internet, podle loňského průzkumu agentury STEM/MARK je takových lidí už bezmála dvanáct procent. Právě on-line nákupy jsou podle Prokopa cestou k omezování nadbytečného nakupování.

„Na internetu jsou lidé méně náchylní k tomu podlehnout slevě. Navíc se zpravidla drží přesněji svých seznamů. Reklamní triky obchodníků totiž nepůsobí v online světě na zákazníky tak silně jako v kamenných prodejnách. Jednou z největších výhod nákupů potravin na internetu je možnost předem si promyslet skutečnou spotřebu a uchránit se tak impulzivním nákupům. To již samo o sobě šetří zákazníkům peníze,“ řekl Prokop. Další výhodou je například i možnost pečlivě si prostudovat složení jednotlivých potravin.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika roste již dva kvartály za sebou

Česká ekonomika opět roste. V loňském roce klesla o 0,2 procenta, nicméně již v posledním čtvrtletí roku 2023 se hrubý domácí produkt (HDP) meziročně zvýšil o 0,2 procenta a mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 procenta.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB