Prodloužený víkend u moře bez testu a karantény? V Albánii

Hodit starosti za hlavu a alespoň na pár dní vypnout a užít si pohodu v zahraničí. Najít zemi kam vycestovat bez velkého omezení je v dnešní době oříšek. Jednou z mála destinací, která nabízí pobyt u moře, horskou přírodu, ale i bohatou historii, je Albánie. V zemi, která zažívá cestovatelský boom, lze nyní pobývat bez povinné karantény a předkládání testů.
Albánská riviéra má dokonalé pláže Foto: Polina Rytova, unsplash.com

Ideálním místem na prodloužený víkend je třeba město Durrës (česky Drač), ležící na břehu Jaderského moře. Bývalé hlavní město je zároveň druhé největší v Albánii a má necelých 200 tisíc obyvatel. Na místě současného Drače se vystřídala celá řada kultur a civilizací, takže jak město, tak oblast kolem Dračského zálivu nabízí výlety po historických památkách.

Po řeckých kolonistech z Korintu a Korfu, kteří město v sedmém století před naším letopočtem založili, skoro nic nezbylo, ale třeba Římany připomíná největší amfiteátr na Balkáně, Byzanťany pak městské hradby a Turky především mešita Fatih, ale také funkční turecké lázně.

Benátská věž je součástí byzantského zámku v přístavním městě Durrës. V období od roku 1392 až po rok 1501 mu vládli Benátčané, kteří jej začlenili do svých zámořských držav. Ilustrační foto: Pixabay.com

Milovníci přírody si zase užijí výlety po okolí. Nedaleko se nachází národní park Divjaka-Karavastaja, kde lze sledovat třeba vzácné pelikány. Mys Rodon připomíná pobřeží Anglie a v dojezdové vzdálenosti od Drače je také jedna z nejkrásnějších pláží Albánie – Generálova pláž.

Kilometry písčitých pláží lemují také samotné město Drač. Čisté, zlatavé pobřeží podél azurově modrého moře je vybaveno slunečníky a lehátky. Ubytování nabízí jak hotelové komplexy, tak soukromé apartmány. Nemovitosti jsou zde k prodeji za skvělé ceny – vlastně za stejné peníze, jako třeba chalupa u Lipna.

Hlavní přístav v Albánii se do budoucna výrazně promění. Ilustrační foto: Pixabay.com

Albánie se v posledních letech stává hitem cestovatelů. Láká je tam nedotčená příroda, relax u moře, pohostinní obyvatelé a také nízké ceny. V budoucnu se výrazně promění i přístav v Drači, jenž je hlavním přístavem země. Obchodní lodě budou mířit na okraj města, kde vznikne nové moderní překladiště, zatímco současný přístav v historické části města se změní v turistickou zónu a kotviště soukromých jachet.

Průměrná doba přímého letu z Prahy do Tirany nebo Drače představuje necelé dvě hodiny (s přestupem je to o několik hodin delší – pozn. red.), přičemž letenky na červen do hlavního města se dají pořídit už od dvou a půl tisíce korun. Aktuálně nejlevnější letenky podle srovnávače Skyscanner začínají na 4000 Kč.

PSALI JSME:
Česká letiště se i letos potýkají s propadem odbavených letů, výjimkou je Ostrava

Zavřít reklamu ×
  1. Spolu s Černou Horou, jedna z nejkrásnějších, nejmilejších a velmi levných zemi, která je nejen bezpečná ale má toho i co nabídnout… Oproti Chorvatsku 3 krát lepší volba. Mohu jen doporučit. PS: ty kecy o bezpečí, (nebezpečí spíš) ignorujte.. to jsou názory 20 let staré.

  2. Byl jsem v Albanii na Teknivalu na pláži a bylo to úplně super.Lidem to vubec nevadilo,naopak byli vstřícní/i když kousek od party byli plážové restaurace bylo vše bez problémů a na party si ještě přividělali.Hned první plážová restaurace pověšenou obráceně americkou vlajku což mě potěšilo.Akorát v Drači moc příjemě nebylo a večer rvačky na ulicích.Na jihu/Saranda/bylo velmi krásně a ubytování přes booking levné a skvělé.

  3. Tak sem už můžou jet jenom opravdoví zoufalci !! Nejchudší země Evropy a Čecháček se tam bude „naparovat“ s 10 let starým mobilem a 30 let starým autem !!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Kupujete zájezd k moři? Neradujte se předčasně!

Konečně můžeme k moři! Naše velké těšení se ale během pár hodin změnilo v užaslé pohledy a nevěřícná gesta. Už jsme totiž během covidové pandemie pozapomněli, jak je to s kvalitou služeb u nás a jak daleko chybí …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru