Česká letiště se i letos potýkají s propadem odbavených letů, výjimkou je Ostrava

Česká letiště letos v lednu odbavila dohromady 2285 letů. Loni v lednu to přitom byly 10 162 lety. Vyplývá to z údajů, které nově zveřejnil Eurostat.  
Ilustrační foto: Pixabay.com

Meziročně zaznamenalo v lednu 2021 největší pokles v počtu odbavených letů karlovarské letiště, a sice o 85,1 procenta. Následuje Letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni, které letos v lednu odbavilo o 81,1 procenta méně letů. Meziroční pokles čítající 58,9 procenta pak vykazuje pardubické letiště. Relativně mírně, o 14,6 procenta, klesl počet odbavených letů v Brně-Tuřanech.

Jediným z letišť, které vykazuje meziroční nárůst v počtu odbavených letů, je letiště v Ostravě-Mošnově, kde v lednu meziroční nárůst představoval 63,2 procenta. Nadále ovšem zřetelně dominuje pražské letiště, byť méně výrazně než loni. Letiště Václava Havla v Praze-Ruzyni totiž letos v lednu odbavilo 79,7 procenta všech letů odbavených v ČR. Loni v lednu to bylo 95 procent.

Do statistiky odbavených letů se započítávají přistání a vzlety letadel s civilními cestujícími a dále pak letadel nákladních a poštovních, a to jak lety nepravidelné typu charterových nebo soukromých, tak ty na pravidelných linkách.

PSALI JSME:
Regionální letiště v Česku těžce krvácí, některým hrozí zánik

Nejsou tedy započítány např. lety vojenských letadel nebo lety zajišťující dopravu hlav států.

Zejména z příkladu ostravského letiště je patrné, že dramatický úbytek civilních cestujících, k němuž dochází v důsledku pandemické situace, některá letiště kompenzují nárůstem nákladní přepravy. Takže celkový počet odbavených letů může meziročně dokonce i narůstat jako právě v Ostravě-Mošnově.

Mošnovské letiště předloni odbavilo 323 320 cestujících, ale loni jen 37 709. To se promítá do očekávané ztráty zhruba 60 milionů korun. Výpadek v tržbách ovšem kompenzuje, byť částečně, právě markantní nárůst nákladní přepravy, loni meziročně sedmdesátiprocentní. Loňský rok byl z hlediska objemu odbavené nákladní přepravy v Ostravě-Mošnově, jenž čítal 14 228 tun, historicky rekordní.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českým letištím vzal koronavirus více cestujících, než je evropský průměr

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Tuzemský cestovní ruch padl na kolena

Hotely se stravovacími službami jsou rizikové z hlediska šíření koronaviru. Proto někteří lidé zřejmě omezí klasické dovolené v resortech pořádané cestovními kancelářemi. Je však možné, že lidé projeví zvýšený zájem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru