Propad cen plynu v Evropě má své limity

Názor
Evropské ceny zemního plynu se od loňského léta propadly o 85 procent a vrátily se na paritu s cenami ropného ekvivalentu Brent (viz graf níže, pozn. aut.). To přineslo obrovskou úlevu ekonomickým vyhlídkám regionu a podpořilo jeho přední světovou výkonnost na akciových trzích.
Evropské ceny zemního plynu se od loňského léta propadly o 85 procent a vrátily se na paritu s cenami ropného ekvivalentu Brent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Indexy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) již čtyři měsíce rostou, zatímco celková inflace klesá, a mnohé regionální akciové trhy jsou na historických maximech. Ceny zemního plynu TTF (nizozemského Transfer Title Facility, pozn. red.) jsou však stále na trojnásobku úrovně roku 2020 a představují velkou hospodářskou brzdu.

Pravděpodobně také budou muset zůstat „vysoké po delší dobu“, aby motivovaly k úsporám poptávky a přitáhly dostatek potřeb zkapalněného zemního plynu (LNG) z rostoucí konkurence Číny. Rusko se navíc chystá potenciálně přerušit zbývající toky do EU, takže další úleva od cen zemního plynu možná nepřijde.

Nižší ceny zemního plynu TTF byly způsobeny nižší poptávkou. Ta byla rovnoměrně rozdělena mezi nižší potřeby spotřebitelů a průmyslu, přičemž poptávku ničilo nezvykle teplé počasí a vysoké ceny. Hladiny zimních zásobníků byly v loňském roce posíleny 70% nárůstem dovozu LNG.

Byla otevřena čtyři nová zařízení na dovoz LNG. Ty byly vytíženy pouze na 64 procent, což je o plných deset procentních bodů více, než je průměr, což usnadňuje doplňování zásob na příští zimu a dosažení cíle 90 procent, který si region stanovil na 1. listopad.

Nizozemský TTF byl založen v roce 2003 a v současnosti je nejlikvidnějším místem pro stanovení cen zemního plynu na kontinentu a zástupcem v regionu.

Na TTF se nyní obchoduje s více než čtrnáctinásobkem množství plynu spotřebovaného v Nizozemsku a s dvojnásobkem množství všech ostatních plynových platforem na kontinentu dohromady. Plní podobnou úlohu, jako louisianský Henry Hub na americkém trhu s plynem.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Cena plynu v EU spadla nejníže od začátku ruské invaze na Ukrajinu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zrychlily tempo zlevňování

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu zrychlily tempo svého zlevňování. Benzín zlevnil o 25 haléřů na litr na cenu 37,04 koruny za litr. Nafta dokonce o 59 haléřů na 35,27 koruny za litr, což je její nejnižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB