Cena plynu v EU spadla nejníže od začátku ruské invaze na Ukrajinu

Názor
Referenční cena plynu v EU v úterý klesla pod 77 eur za megawatthodinu. Je tak vůbec nejnižší za celou dobu od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Naposledy byl plyn v EU levnější letos 22. února. Bezprostředním důvodem poklesu ceny – v referenčním kontraktu nizozemské burzy na příští měsíc – je příznivé počasí i jeho předpověď pro přelom roku.
Referenční cena plynu v EU v úterý klesla pod 77 eur za megawatthodinu. Je tak vůbec nejnižší za celou dobu od začátku ruské invaze na Ukrajinu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na tuto část roku poměrně teplé počasí dokonce přes víkend umožnilo navýšit naplněnost evropských zásobníků na plyn. Ta totiž stoupla z 82,9 na 83,1 procenta, což je pro tuto část roku nadprůměrná hodnota.

K poklesu ceny plynu přispívá také vyšší výkon evropských větrných elektráren, jenž rovněž umožňuje s plynem ještě více šetřit. Dodávky plynu ve zkapalněné podobě jsou tak nyní plně dostačující, což obchodování na burze zklidňuje.

Vysoká naplněnost zásobníků je příznivou zprávou nejen pro nejbližší týdny a měsíce, ale také pro příští topnou sezónu. Čím naplněnější budou na konci probíhající topné sezóny, tedy na počátku jara 2023, tím snazší bude je plně naplnit během jara a léta příštího roku a připravit se tak na další topnou sezónu.

PSALI JSME:
Průlomová dohoda EU na zastropování cen plynu, a tedy i elektřiny, znamená prohru Německa

Ta podle mnoha expertů měla být ještě kritičtější než ta probíhající. Když nyní toto riziko slábne, klesá také samotná cena plynu.

Pro vlády zemí EU i daňové poplatníky členských zemí jde pochopitelně také o příznivou zprávou. V zásadě totiž platí, že čím níže je burzovní cena plynu, tím nižší budou mimořádné náklady spojené ze zastropováním cen energií, plynu i elektřiny, domácnostem i podnikům.

V Česku zastropování vstupuje v platnost v lednu 2023. Celkové náklady na něj vláda vyčísluje na 170 miliard korun ročně, pokud však se budou ceny na burze vyvíjet i nadále příznivě, mohlo by jít o něco nižší částku.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
EU se konečně dohodla na stropu na ruskou ropu

Zavřít reklamu ×
  1. I kdyby cena plynu spadla na nulu tak je to jedno.Dodavatelé nakupují dopředu a tak ještě rok 2024 bude hodně drahý. Tak,tak naše „drahé“ Česko.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).