
Výjimečná je také starostlivost o pacienta v podobě Klientského servisu a individuálního přístupu před léčbou, v jejím průběhu i po jejím absolvování.
Protonové centrum můžete kontaktovat na telefonním čísle +420 222 999 000 nebo na e-mailu pacient@ptc.cz. Aktuální informace naleznete na webových stránkách www.ptc.cz nebo na facebooku Centrum protonové léčby.
„Období, které všichni prožíváme, spojené s celosvětovou pandemií koronaviru, prověřilo nás všechny, po profesionální i lidské stránce, a jsem moc ráda, že náš tým Klientského servisu a dlouhodobě nastavené procesy péče o pacienta nám umožnily zůstat s našimi pacienty v kontaktu, a dále jim poskytovat naše služby,“ říká Mgr. Kateřina Krejbichová, DiS., manažerka kvality PTC a dodává: „Osobní zkušenost s komunikací personálu zdravotnického zařízení může mít hluboký dopad nejen na následnou důvěru v poskytované zdravotní služby, ale také může mít významný vliv na zdravotní stav a celkové zvládnutí nemoci pacientem. V době, kdy jsou naši pacienti jednou z nejrizikovějších skupin pro nákazu COVID-19, musí být empatie a lidský přístup samozřejmostí, stejně jako přijetí mnoha opatření, která umožní našim pacientům cítit se v Protonovém centru i nadále bezpečně a komfortně.“
Nečekají zbytečně
Již při prvním kontaktu s PTC dostane pacient přiděleného svého osobního koordinátora, se kterým se sejde při své první návštěvě v PTC. Než se rozsvítí na vyvolávacím systému číslo pacienta, jako signál, že již půjde na konzultaci k lékaři, přijde za pacientem právě jeho osobní koordinátor léčby a vysvětlí mu vše potřebné, případně s ním probere jeho dotazy ohledně administrativních kroků nutných pro zahájení léčby. Koordinátor také pacienta, pokud si to přeje, k lékaři doprovodí. Vždy se v Protonovém centru snaží, aby zdejší pacienti nečekali zbytečně a šli na konzultaci s lékařem, pokud možno na čas, na který byli objednáni. Respektují zde ale také to, že pacienti, kteří jsou již v ambulanci s lékařem, mají spoustu dotazů a chtějí podrobně léčbu vysvětlit.
Léčbu plánují podle možností pacientů
I po schůzce s lékařem je každý koordinátor připraven se s pacientem znovu sejít a probrat s ním další kroky, případně si s ním zodpovědět otázky, které ještě pacienta napadly v průběhu konzultace u lékaře. Následují administrativní kroky, které za pacienta řeší právě jeho osobní koordinátor, jenž naplánuje všechna potřebná vyšetření k zahájení léčby a zároveň si oboustranně potvrdí datum a čas zahájení. Ten se vždy snaží personál PTC naplánovat nejen podle závazných medicínských protokolů, ale i s ohledem na časové možnosti pacienta.
Co možná nevíte
● Protonová léčba je ze zákona hrazena zdravotními pojišťovnami. Je tedy dostupná všem občanům z České republiky. PTC má uzavřeny dlouhodobě smlouvy s českými zdravotními pojišťovnami, a také pro zahraničí pacienty se slovenskými a vybranými evropskými pojišťovnami.
● Díky nejnovějším technologiím a zkušenostem s protonovou radioterapií dokáže PTC úspěšně léčit široké spektrum diagnóz. V první řadě je to rakovina prostaty, prsu a maligní lymfomy, dále nádory hlavy a krku, centrální nervové soustavy, zažívacího traktu a plic. Pacienty jsou i děti. Od roku 2019 se v PTC léčí také úplně nová diagnóza – leukemické postižení CNS.
● Pražské Protonové centrum (PTC) dosud léčilo přes 5000 pacientů ze 48 států světa. Kromě samotné léčby poskytuje PTC i diagnostiku, a to nejen svým onkologickým pacientům, ale i široké veřejnosti, prostřednictvím magnetické rezonance (MR) a pozitronové emisní tomografie v kombinaci s počítačovou tomografií (PET/CT).
● Protonová léčba je v současnosti nejšetrnější radioterapií, která dává vysokou šanci na úspěšné zvládnutí léčby při minimalizaci vedlejších účinků spojených s léčbou. Umožňuje velmi přesně zacílit na nádor, a tím snížit nežádoucí ozáření okolních tkání a orgánů. Více informací na www.ptc.cz.