
Arriva v česku provozuje na 2000 autobusů, 38 trolejbusů či 83 vlaků. Zaměstnává tu přes 3 500 lidí. Vlakové a autobusové spojení provozuje celkem ve 14 evropských zemích.
Deutsche Bahn nyní tento „balík“ evropských dopravců značky Arriva prodává zmíněné floridské společnosti. Jeho cena podle zprávy listu Financial Times činí 1,6 miliardy dolarů, neboli 37,4 miliardy korun, přičemž zahrnuje i dluh.
V čele I Squared Capital, fondu soukromého kapitálu, stojí Sadek Wahba, rodák z egyptské metropole Káhiry. Společnost investuje do energetické, dopravní či telekomunikační infrastruktury v Severní Americe, Evropě, ale také v Číně či Indii.
V pokročilé fázi jednání o prodeji dopravních společností jsou Deustche Bahn a I Squared Capital od letošního srpna.
Německá státní železnice se už déle netajila záměrem Arrivu, sídlící v britském Sunderlandu a provozující třeba i některé londýnské linky ikonických červených „doubledeckerů“, prodat do konce příštího roku.
Podnik Deutsche Bahn se chtěl Arrivy, již včetně dluhu koupil roku 2010 za 3,7 miliardy dolarů (zhruba 71 miliard korun v přepočtu dle tehdejšího kursu, pozn. aut.), zbavit už dříve, ale v roce 2019 definitivně ztroskotaly jeho pokusy o prodej přes burzu i přímému zájemci.
Nabízená cena tehdy nedosahovala účetní hodnoty Arrivy. Společnost však od té doby zeštíhlila svůj záběr, když prodala divize v Dánsku, Srbsku a v Polsku.
Favoritem pro získání Arrivy se společnost I Squared Capital stala už letos v červnu, neboť jako jediná ze zájemců byla svolná k nákupu celého zmíněného „balíků“ dopravců v jednotlivých evropských zemích. Ostatní zájemci měli zájem vždy jen o určitou část Arrivy.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Prosím vezměte městskou hromadnou dopravu v Hradci Králové……-)
Prosim neprodavejte to firmám které mají návaznost na Muslimské státy. Doplatite na to když jse vyhroti situace v světě.
USA není muslimský stát. A pokud jde o pana Wamba, tak si zkuste přečíst něco o jeho rodině. Jedná se o Kopta, nikoliv muslima.