Průměrná měsíční splátka hypotéky za rok vzrostla o šest tisíc

Názor
Letošní vývoj hypotečního trhu dělá vrásky na čele zájemcům o vlastní bydlení i prodejcům. Po krátkém dvouměsíčním nepatrném zlevnění hypotéky na začátku listopadu opět zdražily. Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex v listopadu meziměsíčně vzrostla o 0,11 procentního bodu na 6,31 procenta.
Průměrná měsíční splátka hypotéky za rok vzrostla o šest tisíc. Ilustrační foto: Pixabay.com

Hypotéky tak zůstávají třikrát dražší než na začátku loňského roku. Oproti loňskému listopadu je nyní průměrná hypoteční sazba vyšší o tři procentní body, je tedy na dvojnásobku.

Mírný pokles v září a říjnu způsobily slevové akce, kterými se některé velké banky snažily nalákat alespoň nějaké klienty. To se jim příliš nepodařilo, protože podle Hypomonitoru České bankovní asociace se hypoteční trh v září meziročně propadl o 82 procent.

Protože Česká národní banka na svém posledním měnovém jednání minulý týden ponechala základní úrokové sazby beze změn, dá se očekávat, že i průměrná hypoteční sazba se příliš měnit nebude. V nejbližší době proto nelze očekávat nějaké zásadní zlevnění hypoték.

To je špatná zpráva nejen pro zájemce o vlastní bydlení, kteří ho chtěli financovat prostřednictvím hypotéky, ale také pro prodávající a developery. Dlouhodobě se na pražském trhu prodala kupujícím s hypotékou polovina nových bytů, letos podíl takových klientů ale klesl na jednu pětinu.

PSALI JSME:
Slevové akce končí, sazby hypoték opět rostou

Zásadně se propadly i prodeje, které jsou podle dat Ekospolu nejnižší za posledních 15 let. Dražší hypotéky tak znamenají ještě hůře dostupné bydlení.

Problém však současný vývoj na hypotečním trhu působí i těm, kteří už hypotéku mají. Jen letos totiž musí refinancovat desítky tisíc klientů, kteří však už nedosáhnou na tak výhodné podmínky jako v minulých letech.

Takové domácnosti budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. V porovnání s loňským listopadem letos lidé zaplatí až o šest tisíc korun měsíčně více. Za celý rok tak jen za splátky hypotéky zaplatí o 72 tisíc korun více, než s loňskou úrokovou sazbou.

Na takové vícenáklady se musí připravit všichni, kterým v nejbližších měsících končí výhodnější fixace. Hypotéky totiž jen tak brzo nezlevní.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních dvacet let

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB