Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů se stabilizovala

Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů v prosinci 2019 dosáhla hranice 6,39 procenta ročně a meziročně tak klesla o 0,08 procentního bodu. Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů vloni dosáhla 6,51 % p. a. Vyplývá to z Indexu spotřebitelských úvěrů společnosti Broker Consulting.
Průměrná sazba spotřebitelských úvěrů se stabilizovala. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Celkově se za rok 2019 sazba neúčelových spotřebitelských úvěrů pohybovala na úrovni 6,51 %, p. a. Zde musím důrazně podotknout, že jde o reálně sjednané spotřebitelské úvěry, a proto jsou v ostrém kontrastu s marketingovými kampaněmi různých bank a společností poskytující spotřebitelské úvěry. V jejich nabídkách se objevují lákavé sazky 3,9 %, p. a., vždy ale s dovětkem „již od“. Je třeba si uvědomit, že málokterý běžný klient na tuto exkluzivní sazbu dosáhne, nebo se jí byť jen přiblíží,“ říká hlavní analytik společnosti Martin Novák.

Podle něj vývoj loňského roku ukazuje jednoznačný trend, jímž je stabilizace průměrných sazeb spotřebitelských úvěrů na úrovni okolo šesti procent ročně. „Lze tedy říci, že trh spotřebitelských úvěrů – jiných než na bydlení – je poměrně stabilní a nedochází k prudkým pohybům úrokových sazeb,“ kvituje Novák, hlavní analytik Broker Consulting.

V roce 2019 dominovaly segmentu spotřebitelských úvěrů jednoznačně konsolidace a refinancování, a to až v 70 procentech případů. Pro rok 2020 s ohledem na vývoj úrokových sazeb u hypotečních úvěrů a celkově na českém i světovém trhu podle Nováka nelze očekávat dramatické změny v úrokových sazbách. Průměr se bude pohybovat v pásmu okolo šesti procent.

PSALI JSME:
Dluhy po splatnosti má více než půl milionu Čechů, exekucí jsou miliony

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB