Průměrný český investor je za první čtvrtletí v plusu přes tři procenta

Analýza
Loni se podílové fondy v České republice dokázaly poměrně rychle zotavit z jarních propadů, když nakonec dosáhly podle Indexu českého investora CII750, sestavovaného společností Fincentrum & Swiss Life Select, na průměrné zhodnocení 5,86 %. Do roku 2021 fondy vstoupily také s velmi slušnou výkonností. Optimistický vývoj se však již v závěru ledna vytratil, když index zakončil daný měsíc ztrátou mínus 0,27 procenta.
Průměrný český investor je podle indexu za první čtvrtletí v plusu přes tři procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Českému investorovi se však následně podařilo v krátkém čase drobnou ztrátu umazat. Po zbytek kvartálu pak fondy zhodnotily v únoru o 1,73 procenta a v březnu o 1,90 procenta. Pro konečný kladný výsledek prvních tří měsíců letošního roku se jako stěžejní ukázal růst akciových a smíšených fondů,“ sdělil redakci FAEI.cz investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Richard Bechník.

V lednu se dařilo fondům zaměřeným na akciové trhy rozvíjejících se ekonomik. Těm výrazně pomohla i slušná ekonomická kondice Číny, která zveřejnila velice dobrá makroekonomická data.

Ztrátu si z ledna odnesly fondy držící v portfoliu akcie vyspělých trhů, ale i převážná část dluhopisových fondů.

„Za čtvrtletním kladným zhodnocením fondů stojí značně turbulentní vývoj. Poslední lednový týden se o rozruch postarali drobní investoři, kteří se rozhodli hromadně spekulovat na pár vybraných aktiv. To mělo za následek nucené výprodeje hlavních akciových gigantů, což se projevilo i na poklesech předních akciových indexů,“ řekl Bechník.

„Všechny hlavní akciové burzy v první polovině ledna posilovaly a dělaly investorům radost. Idyla ale netrvala dlouho. V druhé polovině měsíce už situace tak růžová nebyla. Investoři znervózněli, ceny akcií začaly intenzivněji kolísat a vše podtrhla bláznivá akce ohledně několika akciových titulů, jejichž kurzy vylétly do závratných výšek a pak zamířily opačným směrem,“ potvrdil redakci Michal Valentík, člen investičního výboru společnosti Broker Trust.

O co šlo? Lidé ve skupině WallStreetBets na sociální síť Reddit se jednoduše dohodli, že vyženou akcie společnosti GameStop vzhůru a začali je masově nakupovat.

„Jde o maloobchodní řetězec s videohrami a spotřební elektronikou. Působí na umírajícím trhu, který byl z velké části vysán giganty, jako je Amazon,“ připomněl hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček. Ještě v srpnu loňského roku se akcie GameStop obchodovala za zhruba pět dolarů. Na konci loňského roku to však již bylo přibližně 20 dolarů.

PSALI JSME:
Investiční thriller. Co si odnést z raketového růstu i pádu akcií

„Takový nárůst je samozřejmě těžko vysvětlitelný. To, co však následovalo dál, je již zcela neuvěřitelné. Během prvních dvou týdnů letošního roku vzrostla cena akcie GameStop na 40 dolarů,“ napsal ekonom ve svém komentáři.

„Koordinovaná spekulace amatérů ze sociálních bublin právě připravuje miliardářské šéfy hedgeových fondů o velké miliardy,“ komentoval vývoj jeho kolega Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

V únoru akciové trhy velice pozitivně vnímaly pokračující úspěšnou realizaci vakcinačních programů v USA a Velké Británii. K dobré náladě na trzích přispělo i očekávání plánovaného amerického fiskálního balíčku v hodnotě zhruba dvou bilionů dolarů. Oproti tomu dluhopisový trh se i nadále ocital pod tlakem.

„V druhé půli února jsme zažili strmý pád růstových akcií, zvláště pak technologických společností. Daný sektor, který byl poslední roky hlavním motorem růstu, těžce nesl pokračující růst výnosů dluhopisů. Ve výsledku se nedařilo ani technologickým fondům, ani fondům bezpečných dluhopisů. Naopak takovéto prostředí svědčilo fondům hodnotových akcií,“ uvedl Richard Bechník.

PSALI JSME:
Hodnotové, nebo růstové akcie?

Ve čtvrtletním porovnání se na předních místech Indexu českého investora umisťovaly fondy z oblasti hodnotových akcií, jako jsou finanční a energetické tituly. Díky velkému zastoupení daných sektorů se z vysokého zhodnocení mohly těšit evropské akciové trhy. Dobrou výkonnost pak předvedly i fondy investující například do japonských akcií.

Celkově to bylo horší čtvrtletí pro dluhopisové fondy. Zde ale lze pozorovat výrazné rozdíly, a to jak mezi konkrétními typy dluhopisů, tak výkonnostmi jednotlivých fondů.

Určité zisky si připsaly rizikovější High Yield dluhopisy, a to 0,9 procenta ve Spojených státech a 1,5 procenta v evropském regionu. Americké státní dluhopisy ztratily přes čtyři procenta, zatímco evropské státní dluhopisy odepsaly mírnějších 2,3 procenta.

V rámci zaměření na ostatní třídy aktiv slušně zhodnotily komoditní fondy. Zvláště se dařilo těm orientovaným na průmyslové kovy a ropu. Dané komodity ve svém růstu odrážely optimismus, že globální poptávka brzy silně poroste díky znovuotevírání ekonomik. Naopak horší výkonností si prošly fondy, které svoji hodnotu odvíjejí od ceny zlata.

Zdroj: Index českého investora CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters, vychází ze základu k 31. 12. 2019

Výraznějších změn doznal trh podílových fondů po delší době v březnu. Na celé čáře zvítězily akciové fondy, které si podle Broker Consulting Indexu podílových fondů připsaly nárůst o 1,81 procenta. Všechny ostatní sledované fondy naopak ztratily, a to včetně komoditních, které se po dvou předchozích měsících ocitly v záporných číslech a zaznamenaly největší meziměsíční propad o celých 2,66 procenta.

Ztrátu opět vykázaly fondy peněžního trhu (mínus 0,80 %) a dluhopisové fondy (mínus 1,12 %). V záporných hodnotách překvapivě skončily i české nemovitostní fondy, které si odepsaly 0,03 procenta.

„Březnové výsledky Broker Consulting Indexu podílových fondů přinesly jasného vítěze – akciové fondy, které si jako jediné připsaly kladné body. Zaznamenaly meziměsíční zhodnocení o 1,81 procenta, přičemž podobné růstové tempo si udržují již od začátku tohoto roku,“ sdělil redakci Lukáš Vokel, analytik konzervativních investic společnosti.

Dařilo se především evropským akciím, například německý index DAX si za březen připsal 7,46 procenta. Pozadu nezůstaly ani americké akcie, index Dow Jones vykázal nárůst o 5,27 procenta. „Akciovým fondům se daří už 12 měsíců v řadě a jejich výkonnost dosahuje skvělých 48,26 %,“ uvedl analytik s vysvětlením, že meziroční nárůst je tak vysoký proto, že na konci března minulého roku byly akciové fondy blízko nejnižší hodnoty propadu.

Tabulky ukazují na umístění fondů podle jejich čtvrtletní výkonnosti přepočtené do české koruny. Zdroj: Swiss Life Select a Thomson Reuters

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Trhy jsou v korekci, co bude dál?

Probíhající napětí na Blízkém východě se spolu s výhledem na vyšší úrokové sazby po delší dobu („higher for longer“, pozn. aut.) přenášejí negativně na globální finanční trhy. Ty se tak nacházejí v pásmu poměrně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.