Průměrný český investor podle indexu zakončil rok s 12% výnosem

Průměrný český investor ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zhodnotil své investice o 2,3 % a zakončil tak rok s 12procentním výnosem. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750), o jehož výsledcích informovala společnost Fincentrum Swiss Life Select.
Průměrný český investor podle indexu zakončil rok s 12% výnosem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V rámci rozložení portfolia indexu měly na dobrém výsledku posledního loňského kvartálu zásluhu především akciové tituly s průměrným výnosem 4,9 %. Loňský prosinec ale z pohledu indexu zůstal výrazně za potenciálem hlavních akciových indexů.

Důvodem může být velice konzervativní přístup Čechů při výběru fondů, tedy preference bezpečné investice na úkor výnosu. Jak jsme nedávno informovali s odvoláním na průzkum IMAS pro Českou spořitelnu, ochotu riskovat v investování má jen devět procent Čechů, dvě třetiny riskovat odmítají.

„Akciové trhy těžily z několika pozitivních faktorů – jednoznačného výsledku voleb ve Velké Británií a posunu ve vyjednáváních mezi USA a Čínou. Utlumení hrozeb omezování mezinárodního obchodu oživilo poslední měsíc zájem především o akcie z regionu rozvíjejících se trhů,“ komentoval vývoj investiční analytik Fincentrum Swiss Life Select Richard Bechník.

„Za silným růstem cen stálo prvotně přesvědčení, že akciové indexy byly na počátku roku skutečně levné a v jeho průběhu byl pak trh i přes několik dramatičtějších epizod přesvědčen, že jednání mezi světovými velmocemi skončí úspěšně,“ doplnil Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

Deset nejvýnosnějších a deset nejméně výnosných fondů indexu. Zdroj: CII750, Swiss Life Select a Thomson Reuters

Dluhopisy v určitých částech roku dokázaly těžit ze zvýšeného napětí na globálních trzích, a to především při eskalaci geopolitických sporů. Uvolnění geopolitického napětí na konci roku ale vedlo investory k přesunu spíše do rizikovějších tříd aktiv, což mělo negativní vliv na výnosy konzervativních dluhopisových fondů. V závěrečném čtvrtletí roku 2019 se tak dluhopisovým fondům příliš nedařilo.

Jak jsme již psali, podle Indexu podílových fondů společnosti Broker Consulting se loni nejvíce dařilo akciovým fondům, které závěr roku ukončily s průměrným výnosem 21,12 %, což vzhledem k průběžným výsledkům není příliš překvapující. Podobného výnosu dosáhly vloni i klíčové akciové fondy nabízené Českou spořitelnou, které vydělaly i přes dvacet procent.

Podle Spořky byl loňský rok z pohledu investorů velmi úspěšný. Průměrné zhodnocení retailových investorů překonalo čtyři procenta. „Rok 2019 byl pro investování mimořádně úspěšný. V podstatě nešlo na ničem prodělat,“ sdělil redakci FAEI.cz Martin Řezáč, šéf pobočky Erste Asset Management ČR: „Namátkou, americké akcie rostly o třicet procent, podobně tak ropa. Dluhopisy rostly od pěti do 15 procent a i úložky v českých korunách dosáhly ve fondech pozitivního zhodnocení.“

Zdroj: EAM/Česká spořitelna

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena