Průměrný starobní důchod v roce 2023 bude činit až takřka 20 tisíc korun

Názor
Starobní důchodci na tom budou v příštím roce lépe než drtivá většina pracujících. Alespoň tedy z toho hlediska, jak se nárůstem svých příjmů popasují s rapidní inflací.
Starobní důchodci na tom budou v příštím roce lépe než drtivá většina pracujících. Alespoň tedy z toho hlediska, jak se nárůstem svých příjmů popasují s rapidní inflací. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Reálné výdělky se pracujícím v průměru propadnou o zhruba tři procenta. Důchodci by ale měli zůstat „na svém“, případně si reálně pohoršit jen v rozsahu kolem jednoho procenta. Ovšem ti z důchodců, kteří obdrží výchovné, jež se od příštího roku zavádí, navýšením svých celkových příjmů inflaci porazí.

Průměrný důchod se v rámci řádné valorizace zvýší od ledna 2023 o 825 korun, takže bude činit zhruba 19 tisíc korun. Kvůli i nadále rapidní inflaci, v příštím roce ve výši pravděpodobně 10,5 procenta, se příjemci všech typů důchodů dočkají zřejmě v červnu příštího roku ještě druhého, mimořádného navýšení.

PSALI JSME:
Česko zažívá rekordní pokles životní úrovně. S výjimkou důchodců

Starobní důchody by v rámci této druhé valorizace měly stoupnout o zhruba 700 korun. Ve druhé polovině roku 2023 se tak úroveň průměrné penze přiblíží psychologické hranici 20 tisíc korun.

Zejména ženy se navíc dočkají také právě od ledna 2023 takzvaného výchovného. Stát tuto novou dávku přidělí důchodcům ve výši 500 korun za každé vychované dítě. Výchovné automaticky získají ty ženy, které odešly do penze dříve díky počtu vychovaných dětí. Ostatní zájemci o výchovné si o něj musí zažádat. Stávající důchodci na to mají čas do konce roku 2024.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
500 korun za dítě, 300 korun k důchodu. Poslanci mají jednu z posledních příležitostí, jak před volbami uplatit voliče

Zavřít reklamu ×
 1. To jsou kecy, jako průměrný plat. Kolik lidí nemá ani polovinu průměrného důchodu, pracovali dokud mohli a přidají jim 3, nebo 4 stovky a žvaní o 800,-Kč To už známe. Jenomže inflace nebere živobytí všem stejně, to ekonomům nedochází.

  • Máte pravdu.Ukolem je neustále zastrašování a dezinformace vlády.
   Neustálé navyšování inflace zatěžuje celý národ.
   Vláda si přidá 13% a v průměru to je měsíčně 800 tis/měsíc o tom nechtějí psát.
   Důchodce si neustále berou do huby.
   Vše je ve špatném plánování vlády.
   Data mají a ovlivňovat nohou vše již v předstihu.

  • Pane Ladislave,žena pracovala a podvedla státu daně řádně.
   Nynější vláda chce vytvářet neustále zastrašování a dezinformace tím oddělit mladou generaci od seniorů.
   To je záměr.

  • Ministr financí řekl, že pro stát je nejlepší důchodce ten,co ukončí svůj pracovní proces a vezme si maximálně jeden důchod a zemře.
   To je hnusné

 2. Víme co to je průměrný důchod. Jako ten vtip – ty sníš celé kuře, já nic – průměrně jsme snědli každý půl kuřete. *Jako OSVČ jsem si platila na důchod přesně podle zákona – a mám důchod 14 tis. Zvyšuje se mě o cca 500 Kč. Ale zvýšené ceny v obchodech
  platím stejné jako ten co má důchod 22 tis. Je to bor..l !

  • také jste podle zákona důchod dostala, nezlobte se mně,ale mně se nikdo jako zaměstnance neptal a danili mně také podle zákona,takže nebrečte. Kdyby jste si přidávala, měla by jste důchod větší. Na druhu stranu, mohla jste místo odvodu šetřit. Pokud jste nedělal jedno ani druhé, potom Vám nezbude než brečet tady na diskuzích,ale to Vám nic nepomůže.

   • Také jsem byla OSVČ a mám podstatně větší důchod. Paní asi nebyla moc úspěšná podnikatelka, Raději měla být v zaměstnaneckém poměru.

 3. Těch 20 000kč má minimum důchodců. Zřejmě chcou těma kecama docílit, aby se důchodcům přestalo přidávat. A nechápu proč nedali komentáře hned pod článek.

 4. Kovanda musí mít smutný život,když jen pořád závidí důchodcům jejich zasloužené a často vydřené důchody. Nebýt těchto důchodců tak nemáme dvě jaderné elektrárny,předimenzovanou přenosovou síť,která funguje dodnes,dálnice D1…Tak bych mohl psát a psát.Generace mladých po roce 2000 už nevytvořila nic a jen se veze. To je taky důvod proč dnešní platy jsou stejné jako důchody.

 5. Neustále upozorňování na důchody a valorizaci je záměrné pro vytvoření nenávisti mladé generace k seniorům.

  • Přesně. Rádi z nás dělají vyžírky. A také milionáře, protože jsme si koupili – většinou dávno zaplacené – byty. Mladí nám je zhusta závidí, ale když jim řeknu: „To jsem měla čekat, až ho koupí někdo jiný a vystěhuje mne do jiného, ale vybydleného bytu, jako se stalo mým dvěma známým?“, koukají jak tele na nová vrata. Takže mám sice byt, ale jinak holou řiť. Kdo nakonec ten byt dostane? Mé dítě, které zatím žije v sakra drahém nájmu.

 6. Média mají úkol zastrašovat národ před vším a tím chtějí zabezpečit vládu fialovich.Lidi nebojte se říkat pravdu, která nejvíce hroutí vládní dezinformace vlády, které diktuje médiím.
  Lidi nebojte se v mase dobrých a poctivých lidí je síla.Dokazte, že jste poctivý a myslíte to opravdu dobře pro budoucí národ po době „Temna“.

 7. Vypadá to, pane Kovando, jako byste jim to záviděl. Vy byste za to chtěl po 45 letech práce v dnešní době žít?

 8. Kdybych brala 20000.- kč, tak bych byla za vodou, jsou to pořád jenom kecy. Můj důchod pokryje veškeré moje výdaje a na jídlo si chodím pro žebračenku na úřad práce, a to za 42 let , které jsem odpracovala oproti jiným občanům, kteří ani neví co je to práce.

 9. Já jsem spokojený ,duchod mám 20 000 kč. Odpracoval jsem 42 let a nestěžuji si .Asi jste měli více makat a nemusíte si ted tady stěžovat .

 10. Stále čtu o tom jak se přidává Důchodcúm. O.k Ale kde se přidává NÁM -myslím tím to,že jsem PSS-pečovatelka ,2krát dva dny 12hod a pak noční -péče o lidi kteří jsou odsouzeni na péči NÁS PSS-pečovatelek -těžká práce po všech ztránkách a o tom dalším radši nebudu ani psát-podesaný zákon Mlčení i když o všech věcech si povídají i náhodné uklizečky v MHD atd.-Je to moc těžké starat se o lidi kteří k Vám mají důvěru a když je to možné tak si Vás i oblíbí i když vás někteří za chvíli nepoznají ,ale to ke stáří patří a musí se s tím počítat- Proč tato práce -kterou né každy snese a odevzdá se tomu a ví .že lidé v DS-LDN už jsou jen odevzdaní na práci Nás Pečovatelek i když né naší vinou někteří odcházejí na věky- z těchto ústavú už se neodchází -to víme snad všichni.Proč není patřičně finančně ohodnocená ?? 1800Kč ??? A pak si tady přečtu ,že do důchodu patří lidi kteří mají moooc těžkou práci dřív než ti co mají po všech stránkách nenáročnou práci-ale co pečovatelky v LDN co se starají úpně o vše 24hod -já nevím asi se na nás zapomělo

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.