Průmysl loni v Německu vzrostl o tři procenta

Názor
Německá průmyslová produkce klesla po sezonním očištění meziměsíčně o 0,3 procenta, zatímco analytici v průměru očekávali její růst o 0,5 procenta. Směrem k lepšímu byl však revidován údaj za listopad, kdy produkce vzrostla o 0,3 procenta meziměsíčně, zatímco předchozí údaj hovořil o poklesu o 0,2 procenta.
V německém automobilovém průmyslu v posledním loňském čtvrtletí vzrostla výroba mezičtvrtletně o 13,2 procenta. Ilustrační foto: Pixabay.com

Za prosincovým poklesem stál zejména slabý výkon stavebnictví, který se meziměsíčně snížil o výrazných 7,3 procenta. Ten totiž německý statistický úřad započítává do celkové průmyslové produkce. Bez zahrnutí stavebnictví a energetiky se tamní produkce v průmyslu zvýšila meziměsíčně o 1,2 procenta, což lze považovat za relativně dobrý výsledek.

Přispěla k němu zejména výroba zboží investičního charakteru. Za celý loňský rok vzrostla celková průmyslová produkce v Německu o tři procenta, oproti předkrizovému roku 2019 byla nicméně o 5,5 procenta nižší.

Letos bychom se však měli dočkat významnějšího oživení, a to hlavně vlivem lépe fungujících dodavatelských řetězců. Známky zlepšení jsme již pozorovali koncem loňského roku, což dokazuje i vývoj v německém automobilovém průmyslu. Zde v posledním loňském čtvrtletí vzrostla výroba mezičtvrtletně o 13,2 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Německé průmyslové ceny raketově vystřelily

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.