Tuzemská ekonomika v útlumu

Názor
Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, které se musejí vypořádávat s rekordním propadem reálné kupní síly. Jde o důsledek dvouciferné inflace, která prozatím ve třetím čtvrtletí kulminovala.
Další pokles spotřeby domácností, které se musejí vypořádávat s rekordním propadem reálné kupní síly, není překvapením. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivní zprávou je nepochybně meziroční růst investic, zvlášť v časech, kdy jsou peníze na naše poměry nebývale drahé. Energetická drahota se nicméně stala katalyzátorem investic v oblasti energetiky a úspor energií. Naproti tomu útlum zažívá bytová výstavba, která v předstihu reaguje na ochlazování realitního trhu.

Už se dá opět hovořit o dvourychlostní ekonomice, kde na jedné straně vidíme odvětví a obory pod tlakem energetických nákladů a slábnoucí poptávky, zatímco na druhé straně stojí především automobilový průmysl s balíkem nevyřízených objednávek z předchozích měsíců.

S velkou pravděpodobností se už dá mluvit o recesi, protože od posledního čtvrtletí letošního roku můžeme čekat hospodářský růst jen stěží. Inflace bude navíc trápit domácnosti i firmy minimálně po celé první pololetí roku 2023, takže naděje na viditelnější zlepšení ekonomické situace se posouvají až do období druhého pololetí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemskou ekonomiku čeká technická recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).