Tuzemská ekonomika v útlumu

Názor
Podle výsledků statistického úřadu zveřejněných v pátek česká ekonomika ve třetím kvartále poklesla o 0,2 procenta, což je lepší výsledek oproti předběžnému odhadu. Asi nepřekvapí další pokles spotřeby domácností, které se musejí vypořádávat s rekordním propadem reálné kupní síly. Jde o důsledek dvouciferné inflace, která prozatím ve třetím čtvrtletí kulminovala.
Další pokles spotřeby domácností, které se musejí vypořádávat s rekordním propadem reálné kupní síly, není překvapením. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivní zprávou je nepochybně meziroční růst investic, zvlášť v časech, kdy jsou peníze na naše poměry nebývale drahé. Energetická drahota se nicméně stala katalyzátorem investic v oblasti energetiky a úspor energií. Naproti tomu útlum zažívá bytová výstavba, která v předstihu reaguje na ochlazování realitního trhu.

Už se dá opět hovořit o dvourychlostní ekonomice, kde na jedné straně vidíme odvětví a obory pod tlakem energetických nákladů a slábnoucí poptávky, zatímco na druhé straně stojí především automobilový průmysl s balíkem nevyřízených objednávek z předchozích měsíců.

S velkou pravděpodobností se už dá mluvit o recesi, protože od posledního čtvrtletí letošního roku můžeme čekat hospodářský růst jen stěží. Inflace bude navíc trápit domácnosti i firmy minimálně po celé první pololetí roku 2023, takže naděje na viditelnější zlepšení ekonomické situace se posouvají až do období druhého pololetí.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemskou ekonomiku čeká technická recese

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Jak prezident Pavel ovlivní českou ekonomiku?

Petr Pavel, nově zvolená hlava státu, prakticky nebude mít na českou ekonomiku žádný dopad. Bezprostředně, ale ani střednědobě. Neměl by jej ani jeho rival, Andrej Babiš, pokud by zvítězil. Nový prezident může mít …

Recese už tu byla? A kdy?

Uteklo to jako voda a po čtvrt roce v Komerční bance opět přicházíme s aktualizovanou makroekonomickou prognózou. A jak už to bývá, máme pro Vás dvě zprávy. Ta horší je, že jsme pro letošní rok revidovali celkový …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.