Nezaměstnanost roste. V lednu přišlo o práci 17 tisíc lidí

Nezaměstnanost v Česku i nadále poroste, shodují se odborníci oslovení portálem FAEI.cz. Ke konci letošního ledna bylo na Úřadu práce ČR registrováno 308 859 uchazečů o zaměstnání, nově se zaevidovalo 16 882 nezaměstnaných. Podíl nezaměstnaných osob tak stoupl na úroveň 4,3 procenta.
Nezaměstnanost roste. V lednu přišlo o práci 17 tisíc lidí. Foto: Archív

„K růstu nezaměstnanosti vede kombinace restriktivních opatření a konce sezónních prací,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. Trh práce je podle něj navíc „zabetonovaný“ programem Antivirus, který brání tržním mechanismům převést zaměstnance do dlouhodobě udržitelných pracovních pozic.

„Míra nezaměstnanosti je tak nyní nejvýše od dubna 2017,“ upozorňuje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.

„V růstu míry nezaměstnanosti se odráží pochopitelně zejména pandemická situace, která způsobuje propouštění v sektoru služeb, v segmentu turistického ruchu, gastronomie, ubytování nebo dopravy,“ dodává.

Podle něj se projevují také krachy a zániky firem a živností zejména v uvedených segmentech.

„Zároveň je však patrná také probíhající zimní sezóna, která každoročně zapříčiňuje nárůst míry nezaměstnanosti z důvodu omezování pracovních činností v exteriéru, tedy v zemědělství, v lesnictví, v povrchové těžbě či ve stavebnictví. Svoji roli také běžně hraje ukončování pracovních úvazků ke konci roku,“ vypočítává Kovanda.

Ke konci ledna 2021 byl podle ekonomů na trhu práce evidován poměrně vysoký počet volných pracovních míst. „K dispozici jich bylo 325 425, což je více než nezaměstnaných osob. Na jedno volné pracovní místo momentálně v průměru připadá 0,9 uchazeče. Problém však spočívá v tom, že mnohá volná pracovní místa nejsou příliš atraktivní. Často jsou špatně finančně ohodnocená nebo jsou příliš vyčerpávající,“ domnívá se Štěpán Křeček.

Podle něj díky opatřením na podporu pracovního trhu nedochází v České republice k masovému propouštění. „Některé pracovní pozice se však přetvářejí do zombie podoby a přežívají jen díky státní podpoře. Můžeme proto předpokládat, že současná data o nezaměstnanosti jsou zkreslená. Skutečný stav na trhu práce se dozvíme, až budou programy na podporu pracovního trhu ukončeny. To však může být doprovázeno skokovým růstem nezaměstnanosti,“ říká ekonom.

PSALI JSME:
Na úřadu mluvíme o práci, ale myslíme na podporu

Vít Jásek, výkonný ředitel Unie zaměstnavatelských svazů ČR má za to, že jsme dospěli do momentu, kdy bude nezaměstnanost postupně narůstat. Firmám, jak říká, pomalu ale jistě dochází dech a podpůrné programy přestávají stačit.

„Lidé z postižených oborů budou jen složitě hledat uplatnění, řada podniků totiž už znovu neotevře.“ Podle Víta Jáska se nezaměstnaní musejí co nejdříve začít rekvalifikovat. „Za loňský rok se rekvalifikovalo jen něco málo přes osm tisíc osob. To je číslo, které se musí zněkolikanásobit,“ říká Jásek.

„Nezaměstnanost rostoucí zároveň se zvyšujícím se počtem volných míst indikuje, že se rozevírají nůžky mezi poptávkou zaměstnavatelů a nabídkou zájemců o práci. Lidé hledající zaměstnání nedisponují zkušenostmi a znalostmi, které firmy aktuálně požadují,“ říká Jacek Kowalak, generální ředitel české pobočky společnosti Randstad.

PSALI JSME:
Rekvalifikace: Šance pro nezaměstnané i cesta k nové profesi

Na trhu se podle něj pohybuje mnoho nezaměstnaných z oborů jako je gastro, služby nebo letecký průmysl, kteří své schopnosti nemají komu nabídnout. Na druhé straně stojí malá pružnost a nízká ochota firem přijímat zaměstnance, které by musely do nového oboru či pozice teprve zaškolit. Lidé tak v mnoha případech musejí hledat práci mimo svůj obor a pod předchozí platovou hranicí.

„Očekáváme, že nezaměstnanost bude růst i nadále. Dynamika růstu přitom bude záviset na další přímé finanční podpoře firem ze strany státu. Ta v současné době v řadě odvětví zdaleka nepostačuje ke kompenzaci fixních provozních nákladů firem a přichází i s velkým zpožděním. Je otázkou, jak bude vypadat podpora v dalších týdnech a měsících s ohledem na možná legislativní omezení ze strany EU,“ říká Radovan Hauk, partner poradenské společnosti Moore Czech Republic.

Hauk se domnívá, že pokud se podpora nezvýší, firmy už nebudou schopny zaměstnance držet. „Současně nelze očekávat zásadní otevření ekonomiky do doby proočkování populace, a to může být nejdříve na sklonku léta. Odhadujeme proto, že se nezaměstnanost koncem roku vyšplhá až na šest procent,“ predikuje.

PSALI JSME:
Desetitisíce lidí odmítají pracovat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?