Průmysl se v listopadu 2020 vrátil k propadu. Nečekaně ochabuje hlavně poptávka ze zahraničí

Názor
Průmyslová výroba loni v listopadu zaostala za očekáváním. Poprvé od srpna 2020 tempo jejího meziročního růstu zvolnilo. Meziročně přidala pouze 0,4 procenta, zatímco v říjnu 1,3 procenta. Meziměsíční dynamika se po růstu v září i říjnu vrátila poměrně nečekaně k poklesu.
Průmysl se v listopadu 2020 vrátil k propadu. Nečekaně ochabuje hlavně poptávka ze zahraničí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pandemická situace, jež se v listopadu citelně zhoršila nejen v ČR, ale i v řadě zemí, které patří mezi klíčové obchodní partnery Česka, nakonec tedy na tuzemskou průmyslovou výrobu dolehla tíživěji, než se čekalo. Za celý rok 2020 tak průmysl poklesne o zhruba devět procent.

Postup pandemie v zahraničí se projevil také citelným poklesem meziročního růstu nových zahraničních zakázek našemu průmyslu. Zatímco v září a říjnu rostl objem těchto zakázek zhruba osmiprocentním meziročním tempem, v listopadu došlo dokonce k poklesu jejich objemu, a to poprvé taktéž od srpna 2020.

Jistou útěchou, celkově však nedostatečnou, byl v listopadu vývoj zakázek z tuzemska. Ten totiž rostl meziročně více než pětiprocentním tempem, tedy nejrychleji od ledna 2020, od doby před propuknutím pandemie. To signalizuje, že za nečekaně slabým vývojem průmyslové výroby v listopadu stojí spíše ochabnutí zahraniční poptávky, než poptávky domácí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Růst českého průmyslu polevil

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod vedením nového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Češi mají zájem o delší fixace hypoték, obávají se růstu sazeb

Průzkum
Téměř dvě třetiny (63 %) Čechů čekají, že za pět let budou sazby hypoték vyšší než dnes, jen kolem čtyř procent si myslí, že budou nižší. Kdyby si dnes brali novou či refixovali starší hypotéku, volili by delší fixace sazeb: 30 % lidí by chtělo fixaci na deset a víc let, téměř pětina by volila sedm až devět let. Vyplývá to z průzkumu Banky Creditas, který provedla společnost Ipsos.
Rolovat nahoru