Růst českého průmyslu polevil

Názor
Průmyslová výroba klesla pod odhady trhu. Výroba aut se citelně snížila, ale i tak zůstala hlavním tahounem meziročního růstu průmyslu. Předstihové indikátory ukazují na další expanzi výroby, ale ta může mít kapacitní problémy kvůli nepříznivé pandemické situaci. Koruna po zveřejnění dat mírně oslabila, ale podporuje ji příznivý globální sentiment.
Průmyslová produkce výrazně klesla – o 19,9 procenta – ve výrobě nápojů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmyslová výroba v ČR v listopadu klesla oproti předchozímu měsíci o 1,7 procenta. V meziročním vyjádření se průmysl udržel v plusu 0,4 procenta (po očištění o rozdílný počet pracovních dnů – pozn. aut.). Bez očištění o kalendářní vlivy činil meziroční pokles 2,2 procenta, což bylo citelně pod odhady analytiků s průměrným odhadem -0,7 procenta.

My jsme s ohledem na slibný vývoj předstihových indikátorů a dobrých dat z vnější ekonomiky čekali meziroční růst o 0,7 procenta. Riziko jsme spatřovali v údajích o nižší produkci automobilů a toto riziko se z části naplnilo.

Meziroční tempo produkce automobilového průmyslu se se v listopadu snížilo na 3,6 procenta z předchozího překvapivě vysokého tempa 13,9 procenta. I tak zůstala výroba aut s příspěvkem 0,7 procentního bodu hlavním tahounem sektoru.

PSALI JSME:
Silné oživení za námi a slabý výkon před námi

Průmyslová produkce naopak výrazněji klesla v odvětvích výroba strojů a zařízení o 4,5 procenta, ve výrobě nápojů o 19,9 procenta a v opravách a instalacích strojů a zařízení o 8,2 procenta.

Meziroční tempo růstu nových zakázek se snížilo na 1,1 procenta po předchozím vzestupu o 5,2 procenta. Tentokráte byly meziročně v mírném záporu 0,7 procenta zakázky ze zahraničí, které předchozí měsíc rostly o 8,4 procenta. Růst o 5,1 procenta naopak po předchozím poklesu o 1,7 procenta vykázaly domácí zakázky.

Pozitivní zprávou je, že meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslu se snížil na 3,8 procenta z předchozích 4,1 procenta, a meziroční nárůst průměrných mezd zaměstnanců ve výrobě zrychlil na 3,4 procenta po předchozím růstu o 2,5 procenta.

PSALI JSME:
Růst aktivity ve zpracovatelském průmyslu v prosinci prudce zrychlil

Růst zahraniční poptávky by měl tuzemské průmyslníky v nejbližších měsících podporovat, nicméně nepříznivý průběh pandemie může mít výrazný negativní dopad na výrobní kapacity. Za celý rok 2020 by pokles průmyslu měl dosáhnout necelých osm procent.

Naše prognóza z října počítala s celoročním poklesem průmyslu kolem deset procent, ale je zjevné, že výrobě se v průběhu druhé vlny pandemie dařilo oproti očekávání lépe, a to především díky zahraniční poptávce. Pro letošní rok naše prognóza počítá s růstem průmyslové výroby o cca devět procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V letošním roce už ekonomika poroste

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru