Průmysl se v listopadu nadechl

Názor
Průmyslová produkce v ČR v listopadu po očištění o sezónní vlivy a kalendářní vlivy oproti září vzrostla o 4,9 procenta. V meziročním vyjádření to znamená vzestup o 1,6 procenta. Náš odhad i průměrné očekávání trhu ukazovaly na pokles kolem půl procenta.
Za zlepšením údajů z průmyslu v listopadu stála především produkce aut, která se díky zvýšeným dodávkám komponent opět trochu nadechla. Ilustrační foto: TPCA

Bez očištění o kalendářní výhody činil meziroční růst 4,5 procenta po předchozím propadu o 7,4 procenta, zatímco prognózy indikovaly růst o dvě procenta.

Nicméně všeobecně se čekalo, že díky zvýšené produkci aut v listopadu uvidíme za celou průmyslovou výrobu výrazné zlepšení, ovšem z velmi nízkých úrovní, kde se průmysl nacházel především po silném propadu v srpnu. Nutno dodat, že meziroční dynamice z části pomáhá fakt loňského poklesu průmyslu při podzimní vlně pandemie.

Za zlepšením údajů z průmyslu v listopadu stála především produkce aut, která se díky zvýšeným dodávkám komponent opět trochu nadechla. V meziročním srovnání byla výroba motorových vozidel stále o sedm procent níž, nicméně ještě v říjnu činil tento pokles 33 procenta.

PSALI JSME:
Situace v tuzemském průmyslu je lepší, než se čekalo

Pozitivní dopad tohoto vývoje je patrný i na přidružených odvětvích, jako je výroba plastů či textilií. Na více než 11 procent rovněž akceleroval meziroční růst výroby strojů a zařízení. Naopak k oslabení výkonu došlo v případě farmacie, či výroby oděvů a také elektroniky a počítačů.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 9,3 procenta; z toho ty zahraniční se zvýšily o 10,5 procenta, zatímco tuzemské vzrostly o 6,8 procenta.

Zvyšování důvěry v průmyslu a potažmo růst indexu nákupních manažerů dohromady s anekdotickými zprávami o zmírňování potíží v dodavatelských řetězcích ukazují šanci na další zlepšení výkonu průmyslu i v nejbližších měsících. Stále výraznou nejistotou je další vlna onemocnění covid a jeho varianty omicron.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Český průmysl nebývale hromadí zásoby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Západ už účinné sankce proti Rusku vyčerpal

V bavorských Alpách v pondělí začal summit zemí skupiny G7. Tato skupina sestává z klíčových ekonomik Západu. Těžko už jejím všem členům přisuzovat adjektivum „světově nejvýznamnější hospodářství“, jež jim bezesporu …

Indexy PMI v Evropě zklamaly

Předběžná data červnových PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) aktivity v průmyslu i ve službách ve velkých evropských zemích včetně Německa i eurozónu jako celek zklamala. Celkové indexy se tak přiblížily …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.