Průmyslníci bojují s válkou a inflací statečně

PMI index tuzemské průmyslové aktivity v dubnu mírně klesl na 54,4 bodu z březnových 54,7 bodu. Výsledek trhy překvapil pozitivně, tržní očekávání bylo znatelně níže (53,6 bodu), náš odhad byl naopak optimističtější (55,4 bodu). Dubnový pokles indexu jde zejména na vrub válečné nejistoty na straně jedné a vysoké inflace na straně druhé.
PMI index tuzemské průmyslové aktivity v dubnu mírně klesl na 54,4 bodu z březnových 54,7 bodu. Ilustrační foto: Vítkovice Heavy Machinery

PMI (tzv. index nákupních manažerů, pozn. red.) indikuje, že aktivita v tuzemském průmyslovém sektoru stále silně roste, pouze pomalejším tempem. Z historické perspektivy dokonce nadprůměrně. Dopady války a drahých vstupů se ale začínají v sektoru negativně projevovat.

Válka na Ukrajině samozřejmě opět zdůraznila potíže v dodavatelském řetězci, které se táhnou již od pandemie koronaviru. To ukazuje další zvýšení indexu rozpracovanosti. Růst aktivity v sektoru tak byl nejpomalejší od listopadu 2020.

Je zřejmé, že poptávka naopak ve světle válečného stavu na Ukrajině slábne. Respondenti zaznamenali během dubna další pokles nových zakázek. Producenti vnímají i negativní dopad zdražování na sílu poptávky. To zatím ale nebrání tomu, aby firmy vysoké ceny svých vstupů přenášely na své odběratele.

Tempo inflace na straně výstupu bylo podle dubnového šetření druhé nejvyšší v historii průzkumu od dubna 2003. I přes slabší poptávku jsou ale producenti zvýšené náklady schopni přenášet do koncových cen pro finální spotřebitele. Otázkou ale je, na jak dlouho.

Obáváme se, že nejbližší měsíce budou pro české průmyslníky velmi obtížné, jednak kvůli nedostatku komponent pro výrobu z Ukrajiny či Ruska, jednak kvůli dramatickému nárůstu cen energií, zejména plynu.

U něj představuje výrazné riziko nejenom cena, ale jestli vůbec bude. Pokud by došlo na nouzový vládní plán a plyn dostávaly pouze firmy důležité k zajištění klíčové infrastruktury státu, negativní dopad do průmyslu jako celku by byl markantní.

Celkově nebude letošní pro průmyslníky úspěšný, očekáváme reálný pokles produkce o 1,8 procenta po loňském nárůstu o silných osm procent. Mírný vzestup o 1,8 procenta pak předpokládáme v roce 2023.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena