Průmyslová výroba v březnu propadla o 10,8 %

Názor
Ještě docela dobře dopadly březnové výsledky průmyslu, když výroba propadla jen o necelých jedenáct procent, zatímco produkce největšího tuzemského průmyslu – výroby automobilů – poklesla o více než čtvrtinu. Výsledky českého průmyslu se tak příliš neodchylují od těch německých, které byly rovněž zveřejněny dnes ráno. Tam se výroba meziročně propadla o 11,6 % a konkrétně v automobilovém průmyslu o 31,1 %.
Produkce největšího tuzemského průmyslu – výroby automobilů – poklesla v březnu o více než čtvrtinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zatímco tradiční silné obory, jako je automobilový průmysl, strojírenství a výroba kovů, v důsledku nástupu koronakrize a s ní spojenými dobrovolnými i nucenými odstávkami výrazně omezovaly výrobu, papírenský průmysl nebo výroba potravin expandovaly.

Ještě více než samotná produkce poklesly nové zakázky (meziročně o 15,7 %). V případě automobilového průmyslu šlo o úbytek objednávek v rozsahu 28,3 %, avšak nižší poptávku pocítili kromě farmacie a papírenského průmyslu v podstatě všichni. A právě nové zakázky zatím nedávají velkou naději na brzký návrat k dřívějšímu „normálu“, zvlášť když třeba automobilový průmysl ještě ani dnes nejede na plnou kapacitu.

PSALI JSME:
Odstávky připravily autoprůmysl o více než třetinu výroby

Nabídkový šok v podobě rozpadu dodavatelských řetězců a odstávek může v brzké době vystřídat ten poptávkový. Je totiž velmi nejisté, zda se bez dalších dodatečných stimulů poptávka v době rostoucí nezaměstnanosti může rychle vzpamatovat. Zvlášť, když ještě před nástupem koronakrize ekonomika směřovala do cyklického útlumu. Proto nepřekvapí ani omezování produkce nebo výrazné zpomalení růstu mezd v tomto největším tuzemském odvětví.

Předpokládáme, že dubnový výsledek průmyslu bude zřejmě ještě horší. Automobilový průmysl v tomto měsíci v podstatě stál, a tak zřejmě zaznamená nejhorší výsledek ve své historii. Podobně jako v Německu, kde se tento průmysl propadl o více než 97 %.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Škoda Auto obnoví výrobu s ochrannými opatřeními

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Koruna padá, skepsi nepodléhejme

Koruna citelně oslabuje. Za uplynulý třicet dní oslabila vůči euru z kurzu pod úrovní 26,10 na hodnotu, z počátku tohoto týdne, nad 27,20 koruny za euro, tedy na nejslabší úroveň od letošního května.  

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru