Průmyslová výroba v Česku v únoru meziročně vzrostla o 2 procenta

Analýza
Průmyslová výroba v únoru vzrostla meziročně o dvě procenta, což byl výsledek v souladu s tržním očekáváním. Meziroční růst průmyslové výroby byl tažen výrobou motorových vozidel, jež vyskočila o 25,2 2procenta. Díky příznivé meziroční srovnávací základně rostla výrazně výroba také ve farmaceutickém průmyslu, meziročně o 18,9 procenta.
Odvětví výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství vykázalo v únoru meziroční pokles o 19,2 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Stále ale platí konstatování, že celkový obrázek je smíšený s tím, jak řada odvětví zpracovatelského průmyslu vykázala v únoru meziroční pokles výroby. Celkovému výsledku opět výrazně napomohla výroba motorových vozidel, jež vzrostla meziročně o 25,2 procenta, kde příznivě působily efekty meziroční srovnávací základny, neboť výkon v tomto odvětví byl loni v únoru poměrně slabý.

Efekty meziroční srovnávací základny se příznivě projevily také ve farmaceutickém průmyslu, kde výroba letos v únoru meziročně vzrostla o 18,9 procenta. Velmi silný růst, meziročně o 25,7 procenta, vykázalo také odvětví výroby usní a souvisejících výrobků. Řada jiných odvětví zpracovatelského průmyslu ale v únoru vykázala pokračující meziroční pokles výroby.

Odvětví výroby základních kovů, hutnictví a slévárenství vykázalo meziroční pokles o 19,2 procenta, meziroční pokles o 17,8 procenta hlásí výroba chemických látek, o 14 procenta se meziročně propadla výroba nábytku. Meziměsíčně v únoru průmyslová výroba vzrostla o 0,4 procenta, když výroba motorových vozidel zaznamenala nárůst o 1,6 procenta.

Celkově ale zatím procházejí meziměsíční výkony tuzemského průmyslu výkyvy s tím, že meziměsíční nárůst výroby je velmi často následován jejím poklesem a naopak. Průzkumy PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) již řadu měsíců naznačují pokles aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu.

PSALI JSME:
Podmínky v klíčovém sektoru české ekonomiky se i nadále zhoršují

Čerstvá data z německého průmyslu – ve středu zveřejněné průmyslové objednávky za únor, ve čtvrtek zveřejněná data o průmyslové výrobě – ale podporují optimismus ohledně oživení průmyslové aktivity u našeho hlavního obchodního partnera.

Z čerstvých průzkumů v tuzemském zpracovatelském průmyslu je patrný nárůst optimismu ohledně výhledu výroby do příštích dvanácti měsíců: V březnu byl dle průzkumu PMI tento optimismus nejvyšší od loňského května.

Pokles cen energií na světových trzích a oživení ekonomické aktivity v Číně, by měly být pozitivní zprávou pro globální průmysl včetně středoevropského regionu. Aktuální průzkumy z ekonomiky naznačují, že to nejhorší má Evropa snad již za sebou. Nedávné otřesy bank v USA a ve Švýcarsku ale budou působit na globální hospodářský růst jako brzda s tím, jak banky budou zpřísňovat podmínky pro poskytování úvěrů.

Přesto si ohledně výhledu hospodářské aktivity pro letošní rok udržuji mírný optimismus. V letošním prvním čtvrtletí by se mohla začít stabilizovat situace v tuzemské ekonomice a počínaje druhým čtvrtletím by se hrubý domácí produkt (HDP) České republiky mohl vrátit k mezikvartálnímu růstu.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Smíšené signály z březnového průzkumu důvěry v české ekonomice

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB