Průmyslová výroba v září silně rostla

Názor
Průmyslová výroba v ČR v září oproti srpnu vzrostla o 4,1 procenta (po sezónním očištění). V meziročním vyjádření klesla o 1,5 procenta, přičemž v průměru se čekal pokles o pět procent. Jde tak o pozitivní překvapení, nicméně nejde o nic velkého, když průmysl poněkud doháněl slabší předchozí měsíc, který byl ovlivněn čerpáním dovolených.
Průmyslová výroba v září silně rostla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hodnota nových zakázek ze z meziročního propadu otočila v září do růstu o 4,8 procenta a to díky zakázkám ze zahraničí, které jsou v meziročním plusu o 7,3 procenta. Silná poptávka ze zahraničí dobře koresponduje s výrazným zlepšením zahraničního obchodu.

Meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslových podnicích činil stejně jako v srpnu 4,1 procenta, ale pozitivní byl nárůst průměrných mezd o 4,8 procenta meziročně, po srpnovém nárůstu o dvě procenta. Údaje za třetí čtvrtletí dobře dokládají, jak rychlé by mohlo být oživení ekonomiky nebýt druhé vlny pandemie.

PSALI JSME:
Česká ekonomika se na chvíli odrazila ode dna

Nárůst indexu nákupních manažerů u nás i v eurozóně, zejména pak v Německu, věští expanzi výroby i pro říjen. S ohledem na tuzemská vládní opatření proti šíření epidemie by ovšem pro říjen pokles výroby nebyl překvapením. Negativní dopad na výrobu by nyní neměl být tak silný jako na jaře, kdy zkolaboval zahraniční obchod, a došlo k uzavření výroby automobilek.

Ale očekáváme útlum z důvodu epidemie, která omezí disponibilní pracovní sílu, k čemuž se přidá i mírný pokles zahraniční poptávky. Pro celé čtvrté čtvrtletí čekáme pokles průmyslu o 8,6 procenta (meziročně) po předchozím poklesu o 3,9 procenta. Za celý letošní rok očekáváme pokles průmyslu kolem deseti procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny mezikvartálně výrazně vzrostla

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

NERV odmítl ekonomický lockdown

Většina členů Národní ekonomické rady vlády (NERV) na včerejším večerním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem odmítla zpřísnění ekonomického lockdownu. Neztotožňuje se s myšlenkou …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Nudíte se? Nekupujte si mývala, ani štěně

Poradna
Nudíte se? Kupte si medvídka mývala! Možná se touto radou Bohumila Hrabala teď řídí ten, komu covidová omezení sebrala oblíbené aktivity. Třeba se přidávají i rodiče s výchovným nápadem, že domácí mazlíček odvede pozornost dětí od počítače. Prostě to v době zákazů a karantén vypadá jako dobrý nápad, a navíc už vyzkoušený, vždyť podle statistik u nás žije kolem dvou milionů psů a 1,4 milionu koček. Co na to odborník?
Rolovat nahoru