Průmyslová výroba v září silně rostla

Názor
Průmyslová výroba v ČR v září oproti srpnu vzrostla o 4,1 procenta (po sezónním očištění). V meziročním vyjádření klesla o 1,5 procenta, přičemž v průměru se čekal pokles o pět procent. Jde tak o pozitivní překvapení, nicméně nejde o nic velkého, když průmysl poněkud doháněl slabší předchozí měsíc, který byl ovlivněn čerpáním dovolených.
Průmyslová výroba v září silně rostla. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hodnota nových zakázek ze z meziročního propadu otočila v září do růstu o 4,8 procenta a to díky zakázkám ze zahraničí, které jsou v meziročním plusu o 7,3 procenta. Silná poptávka ze zahraničí dobře koresponduje s výrazným zlepšením zahraničního obchodu.

Meziroční pokles zaměstnanosti v průmyslových podnicích činil stejně jako v srpnu 4,1 procenta, ale pozitivní byl nárůst průměrných mezd o 4,8 procenta meziročně, po srpnovém nárůstu o dvě procenta. Údaje za třetí čtvrtletí dobře dokládají, jak rychlé by mohlo být oživení ekonomiky nebýt druhé vlny pandemie.

PSALI JSME:
Česká ekonomika se na chvíli odrazila ode dna

Nárůst indexu nákupních manažerů u nás i v eurozóně, zejména pak v Německu, věští expanzi výroby i pro říjen. S ohledem na tuzemská vládní opatření proti šíření epidemie by ovšem pro říjen pokles výroby nebyl překvapením. Negativní dopad na výrobu by nyní neměl být tak silný jako na jaře, kdy zkolaboval zahraniční obchod, a došlo k uzavření výroby automobilek.

Ale očekáváme útlum z důvodu epidemie, která omezí disponibilní pracovní sílu, k čemuž se přidá i mírný pokles zahraniční poptávky. Pro celé čtvrté čtvrtletí čekáme pokles průmyslu o 8,6 procenta (meziročně) po předchozím poklesu o 3,9 procenta. Za celý letošní rok očekáváme pokles průmyslu kolem deseti procent.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika eurozóny mezikvartálně výrazně vzrostla

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Finanční trhy stále hledí přes růžové brýle

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v listopadu podle očekávání snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu klesl z říjnových 91,1 bodu na 87,6 bodu a skončil tak mírně nad tržním odhadem, který počítal s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru