
Slabší průmyslová výroba se odrazila i ve snížení přebytku v zahraničním obchodě. Stavebnictví v květnu naopak mírně povyrostlo. Z hlediska finančního trhu data z výroby překvapila negativně, nicméně očekávané další utahování měnové politiky by neměla zamezit.
Průmyslová produkce v květnu meziměsíčně klesla o výrazných 3,6 procenta. Důvodem poklesu je nedostatek dílů a surovin do výroby, a to především v produkci automobilů. Právě z důvodu nižší produkce aut jsme počítali s meziměsíčním poklesem průmyslu kolem jednoho procenta, ale realita byla ještě slabší.
Pohled na meziroční údaje málokdy tak dobře jako tentokrát maskuje poslední vývoj. V meziročním vyjádření výroba v květnu přidala 32,3 procenta. Vysoký růst je stále dán srovnáním s minulým rokem, kdy byl průmysl do velké míry uzavřen. O vysoké nejistotě odhadů trhu svědčí jejich široký rozptyl jdoucí od 30 do 45 procent.
Po očištění o meziroční výhodu v počtu dvou pracovních dnů navíc činil meziroční růst 25,3 procenta po předchozím tempu 55,1 procenta. Jak již bylo řečeno, meziroční srovnání je ovlivněno nízkou srovnávací základnou z minulého roku.
Nepřekvapí proto, že navzdory květnovému meziměsíčnímu poklesu je výroba automobilů největším tahounem s meziročním příspěvkem 8,5 procentního bodu. Spektakulárně i nadále působí rovněž tempo růstu nových zakázek, jejichž hodnota meziročně roste o 46,5 procenta po dubnovém tempu 90 procent (WDA).
Meziroční pokles zaměstnanosti se dále snížil na 1,4 procenta z předchozího poklesu o dvě procenta. Růst průměrné mzdy v průmyslu zrychlil na 12 procent meziročně z předchozích 11,3 %. Ale zde je opět silný vliv srovnání s loňskou pandemií.
Potíže v subdodávkách budou přetrvávat i v dalších měsících a budou omezovat výkon průmyslu. Naopak směrem vzhůru jej bude táhnout rostoucí poptávka a zakázky. O expanzi výroby nasvědčuje i vývoj předstihových indikátorů a růst důvěry podnikatelů.
Efekt nízké srovnávací základny rychle zeslábne a v letních měsících se meziroční tempa růstu průmyslu vrátí do jednociferného teritoria. Naše prognóza pro letošek počítá s růstem průmyslu kolem devíti procent. Poslední vývoj ale spíše ukazuje, že by celoroční výsledek mohl být v lehce dvojciferných číslech.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)