Výsledky českého průmyslu ovlivňuje „čipový hladomor“

Názor
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu z měsíce na měsíc zlepšily nejvýrazněji od začátku sledování, tedy od června 2001. Mohutné zlepšení podmínek poháněl nárůst objemu celkové průmyslové produkce a také nové zakázky a jejich další vyhlížený nárůst.
Citelně se zpožďují například dodávky čipů pro automobily, což vede k omezování výroby i v tuzemských automobilkách. Vžil se dokonce pojem „čipový hladomor“. Ilustrační foto: Pixabay.com

Postcovidové zotavování ekonomiky a útlum pandemických restrikcí vytvořily prostředí, v němž se daří citelně navyšovat tržby za prodej průmyslové produkce jak českým, tak zahraničním odběratelům.

Nutno však doplnit, že zčásti je výrazné zlepšení podmínek určitým klamem, jenž plyne z metodiky výpočtu příslušeného ukazatele. Ukazatel, jejž sestavuje společnost Markit nejen pro ČR, ale i pro mnohé další země a ekonomiky, vykázal v červnu hodnotu 62,7 bodu. To je tedy nejvyšší hodnota za uplynulých dvacet let.

Jakákoli hodnota nad 50 bodů značí meziměsíční zlepšení podmínek v průmyslu. Z části je uvedená historicky rekordní hodnota výsledkem situace mezi dodavateli. Pokud se jejich dodávek nedostává, za běžných podmínek to znamená, že se po nich „zaprášilo“. To svědčí o značné aktivitě průmyslové výrobní sféry, což je jednoznačně pozitivní.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v lednu zklamal. Kvůli nedostatku čipů omezil výrobu celý koncern Volkswagen

Jenže v současnosti se dodávek nedostává také z dalšího důvodu, a sice proto, že v mezinárodní přepravě vznikají nebývalé prodlevy. Citelně se zpožďují například dodávky čipů pro automobily, což vede k omezování výroby i v tuzemských automobilkách. Vžil se dokonce pojem „čipový hladomor“.

Statisticky se pak zdá, že tento „hladomor“ je výsledkem nebývalé aktivity výrobní sféry. Ve skutečnosti z části odráží zádrhele a prodlevy v mezinárodní přepravě. Ty jsou důsledkem pandemie. Objevily se už koncem minulého roku.

Ruku v ruce s tím, jak se svět překotně snažil dohnat výpadky předchozích měsíců pandemických uzavírek a jak byly stále omezené možnosti mezinárodní přepravy. Například z důvodu covidových opatření ve velkých čínských přístavech nebo z důvodu nedostatku přepravních kontejnerů.

PSALI JSME:
Problém s nedostatkem čipů bude trvat několik let, varuje šéf Intelu

Výsledkem prodlev a zádrhelů, stejně jako mohutné postpandemické poptávky, je nejprudší nárůst cen průmyslového zboží v ČR za posledních bezmála dvacet let. Odběratelé totiž v červnu čelili nejvýraznějšímu cenovému nárůstu od začátku sledování v lednu 2003.

Tento vývoj má značný inflační potenciál i pro oblast spotřebitelské inflace. Současné přetížení průmyslové výroby tak z nemalé části zaplatí konečný zákazník z řad běžných domácností. Lidé v ČR se tak v příštích měsících musí připravit na nejvýraznější inflaci od roku 2008, bude zřejmě přechodně atakovat úroveň čtyř procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mezičtvrtletní pokles české ekonomiky potvrzen

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB