Výsledky českého průmyslu ovlivňuje „čipový hladomor“

Názor
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v červnu z měsíce na měsíc zlepšily nejvýrazněji od začátku sledování, tedy od června 2001. Mohutné zlepšení podmínek poháněl nárůst objemu celkové průmyslové produkce a také nové zakázky a jejich další vyhlížený nárůst.
Citelně se zpožďují například dodávky čipů pro automobily, což vede k omezování výroby i v tuzemských automobilkách. Vžil se dokonce pojem „čipový hladomor“. Ilustrační foto: Pixabay.com

Postcovidové zotavování ekonomiky a útlum pandemických restrikcí vytvořily prostředí, v němž se daří citelně navyšovat tržby za prodej průmyslové produkce jak českým, tak zahraničním odběratelům.

Nutno však doplnit, že zčásti je výrazné zlepšení podmínek určitým klamem, jenž plyne z metodiky výpočtu příslušeného ukazatele. Ukazatel, jejž sestavuje společnost Markit nejen pro ČR, ale i pro mnohé další země a ekonomiky, vykázal v červnu hodnotu 62,7 bodu. To je tedy nejvyšší hodnota za uplynulých dvacet let.

Jakákoli hodnota nad 50 bodů značí meziměsíční zlepšení podmínek v průmyslu. Z části je uvedená historicky rekordní hodnota výsledkem situace mezi dodavateli. Pokud se jejich dodávek nedostává, za běžných podmínek to znamená, že se po nich „zaprášilo“. To svědčí o značné aktivitě průmyslové výrobní sféry, což je jednoznačně pozitivní.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v lednu zklamal. Kvůli nedostatku čipů omezil výrobu celý koncern Volkswagen

Jenže v současnosti se dodávek nedostává také z dalšího důvodu, a sice proto, že v mezinárodní přepravě vznikají nebývalé prodlevy. Citelně se zpožďují například dodávky čipů pro automobily, což vede k omezování výroby i v tuzemských automobilkách. Vžil se dokonce pojem „čipový hladomor“.

Statisticky se pak zdá, že tento „hladomor“ je výsledkem nebývalé aktivity výrobní sféry. Ve skutečnosti z části odráží zádrhele a prodlevy v mezinárodní přepravě. Ty jsou důsledkem pandemie. Objevily se už koncem minulého roku.

Ruku v ruce s tím, jak se svět překotně snažil dohnat výpadky předchozích měsíců pandemických uzavírek a jak byly stále omezené možnosti mezinárodní přepravy. Například z důvodu covidových opatření ve velkých čínských přístavech nebo z důvodu nedostatku přepravních kontejnerů.

PSALI JSME:
Problém s nedostatkem čipů bude trvat několik let, varuje šéf Intelu

Výsledkem prodlev a zádrhelů, stejně jako mohutné postpandemické poptávky, je nejprudší nárůst cen průmyslového zboží v ČR za posledních bezmála dvacet let. Odběratelé totiž v červnu čelili nejvýraznějšímu cenovému nárůstu od začátku sledování v lednu 2003.

Tento vývoj má značný inflační potenciál i pro oblast spotřebitelské inflace. Současné přetížení průmyslové výroby tak z nemalé části zaplatí konečný zákazník z řad běžných domácností. Lidé v ČR se tak v příštích měsících musí připravit na nejvýraznější inflaci od roku 2008, bude zřejmě přechodně atakovat úroveň čtyř procent.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mezičtvrtletní pokles české ekonomiky potvrzen

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB