Průmyslu se v září nedařilo

Názor
Výsledek největšího tuzemského odvětví – průmyslu – tentokrát rozhodně nepotěšil. Oproti předchozímu měsíci se podle Českého statistického úřadu výroba propadla o 1,8 procenta, meziročně dokonce o pět procent. V mínusu přitom skončila většina oborů, takže nejde o nějaký nahodilý výkyv, ale o přetrvávající problém především na straně poptávky.
Tuzemské průmyslové firmy čelí zejména dvěma základním problémům, a sice nedostatečné poptávce a vysokým cenám energií, které je handicapují na mezinárodních trzích. Ilustrační foto: Pixabay.com

Že nepůjde o nijak příznivý výsledek napovídaly už trendy z předchozích měsíců, které tentokrát zesílily i odstávky a automobilovém průmyslu způsobené nedostatkem některých komponentů.

Mnohem podstatnější než zářijové tempo výroby, jsou nyní data o nových zakázkách. Indexy nákupních manažerů už po mnoho měsíců signalizují, že právě slabé nové objednávky jsou letošním hlavním problémem průmyslu a jak je vidět, nic se na tom bohužel zatím nemění.

PSALI JSME:
Situace ve výrobě se nezlepšuje, roste pesimismus

Doposud si firmy vypomáhaly zásobou starších zakázek, avšak s jejich postupným dokončováním se zásoba práce pro další měsíce krátí a v některých případech přicházejí na řadu odstávky nebo alespoň omezování směn. Jediný, kdo se může radovat nad novými objednávkami, tak je farmaceutický průmysl.

Aktuální pokles zakázek dává tušit, že pozitivního obratu se v průmyslu nejspíš do konce letošního roku už nedočkáme. Vysoká inflace způsobená především drahými energiemi vede odběratele k odkládání nových objednávek a k všemožným úsporám.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Smutný příběh, zklamání. Analytici hodnotí zářijový propad průmyslové výroby

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ještě výraznější propad české ekonomiky

Česká ekonomika dle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) poklesla mezikvartálně o 0,5 procenta a meziročně o 0,7 procenta. Byl tak překonán jak prvotní odhad, tak očekávání trhu. Tuzemské …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.