Průmyslu se v září nedařilo

Výsledek největšího tuzemského odvětví – průmyslu – tentokrát rozhodně nepotěšil. Oproti předchozímu měsíci se podle Českého statistického úřadu výroba propadla o 1,8 procenta, meziročně dokonce o pět procent. V mínusu přitom skončila většina oborů, takže nejde o nějaký nahodilý výkyv, ale o přetrvávající problém především na straně poptávky.
Tuzemské průmyslové firmy čelí zejména dvěma základním problémům, a sice nedostatečné poptávce a vysokým cenám energií, které je handicapují na mezinárodních trzích. Ilustrační foto: Pixabay.com

Že nepůjde o nijak příznivý výsledek napovídaly už trendy z předchozích měsíců, které tentokrát zesílily i odstávky a automobilovém průmyslu způsobené nedostatkem některých komponentů.

Mnohem podstatnější než zářijové tempo výroby, jsou nyní data o nových zakázkách. Indexy nákupních manažerů už po mnoho měsíců signalizují, že právě slabé nové objednávky jsou letošním hlavním problémem průmyslu a jak je vidět, nic se na tom bohužel zatím nemění.

Doposud si firmy vypomáhaly zásobou starších zakázek, avšak s jejich postupným dokončováním se zásoba práce pro další měsíce krátí a v některých případech přicházejí na řadu odstávky nebo alespoň omezování směn. Jediný, kdo se může radovat nad novými objednávkami, tak je farmaceutický průmysl.

Aktuální pokles zakázek dává tušit, že pozitivního obratu se v průmyslu nejspíš do konce letošního roku už nedočkáme. Vysoká inflace způsobená především drahými energiemi vede odběratele k odkládání nových objednávek a k všemožným úsporám.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB