Situace ve výrobě se nezlepšuje, roste pesimismus

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) v tuzemské výrobě zaznamenal mírné zlepšení z 41,7 bodu na 42,0 bodu, stále jde ale o stav značící pokračující tempo zhoršování a hodnota se nachází hluboko pod neutrální hranicí 50 bodů. Proti odhadům jde vůči mediánu trhu o slabší než očekávaný výsledek, na úrovni našeho předpokladu.
Tuzemské firmy pokračují v rozpouštění skladových zásob a ve snižování zaměstnanosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Příběh v českém zpracovatelském sektoru tak zůstává v posledních měsících podobný. Pod tíhou vysokých cen a vnitřního i vnějšího ekonomického ochlazení dochází k poklesu poptávky po výrobě tuzemských firem.

Ty na situaci reagují nižšími nákupy vstupů, což vede k poklesu jejich cen. Nižší zájem o výrobu ale firmy nutí dělat cenové redukce i na straně výstupu a prodejní ceny díky tomu klesaly nejrychlejším tempem od června 2009. Zároveň české firmy pokračují v rozpouštění skladových zásob a ve snižování zaměstnanosti.

Počet zaměstnaných tak klesal druhým nejrychlejším tempem od června 2020, i když firmy i nadále zůstávají opatrné ohledně propouštění a podle reportu jde často o nenahrazování dobrovolných odchodů nebo neprodlužování smluv na dobu určitou.

Co je proti posledním měsícům odlišné, jsou především budoucí očekávání, kdy v minulosti navzdory zhoršujícím se podmínkám zůstávaly české firmy relativně optimistické ohledně vývoje v příštím roce.

PSALI JSME:
Česká ekonomika se propadá více, než jsme se obávali. Hrozí jí celoroční pokles

Nyní se tento dílčí ukazatel posunuje směrem dolů k neutrální hranici 50 bodů a značí tak, že české firmy i pro příští rok očekávají stagnaci výstupu, namísto původně očekávaného oživení. Optimismus u firem je tak nejslabší za celý letošní rok.

Výhled do dalších měsíců tak v případě průmyslového sektoru zůstává i nadále pochmurný. Slabší zahraniční poptávka se již projevila i ve výsledku hrubého domácího produktu (HDP) za třetí kvartál, kdy česká ekonomika nečekaně silně mezičtvrtletně poklesla (-0,3 %) a zdá se, že pomocnou ruku zpracovatelský sektor nenabídne ani v závěru roku.

Vzhledem k pomalejšímu oživení spotřebitelské poptávky hodnotíme rizika vůči našemu letošnímu odhadu růstu HDP (0,0 %) jako více vychýlena směrem k možnému horšímu výsledku a hodnota za celý rok 2023 tak může být záporná.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nálada ve zpracovatelském průmyslu se mírně zlepšila

Zavřít reklamu ×
  1. Ekonomika tady v ČR stojí a padá na automobilovém průmyslu. Přísné emisní normy a nucený nástup elektro toto průmyslové odvětví zcela zničí. Nejvíc to odskáče Německo a ČR. Úředníci v Bruselu nemají slitování. Oni rozhodují na základě tučných úplatků…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Začínají nové závody ve zbrojení

Výdaje na obranu se budou ve světě strukturálně zvyšovat v souvislosti s novým normálem geopolitického napětí a koncem několik desetiletí trvající mírové dividendy. Stále jsme ještě daleko od více než šesti procent …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB