Situace ve výrobě se nezlepšuje, roste pesimismus

Index nákupních manažerů (PMI) v tuzemské výrobě zaznamenal mírné zlepšení z 41,7 bodu na 42,0 bodu, stále jde ale o stav značící pokračující tempo zhoršování a hodnota se nachází hluboko pod neutrální hranicí 50 bodů. Proti odhadům jde vůči mediánu trhu o slabší než očekávaný výsledek, na úrovni našeho předpokladu.
Tuzemské firmy pokračují v rozpouštění skladových zásob a ve snižování zaměstnanosti. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Příběh v českém zpracovatelském sektoru tak zůstává v posledních měsících podobný. Pod tíhou vysokých cen a vnitřního i vnějšího ekonomického ochlazení dochází k poklesu poptávky po výrobě tuzemských firem.

Ty na situaci reagují nižšími nákupy vstupů, což vede k poklesu jejich cen. Nižší zájem o výrobu ale firmy nutí dělat cenové redukce i na straně výstupu a prodejní ceny díky tomu klesaly nejrychlejším tempem od června 2009. Zároveň české firmy pokračují v rozpouštění skladových zásob a ve snižování zaměstnanosti.

Počet zaměstnaných tak klesal druhým nejrychlejším tempem od června 2020, i když firmy i nadále zůstávají opatrné ohledně propouštění a podle reportu jde často o nenahrazování dobrovolných odchodů nebo neprodlužování smluv na dobu určitou.

Co je proti posledním měsícům odlišné, jsou především budoucí očekávání, kdy v minulosti navzdory zhoršujícím se podmínkám zůstávaly české firmy relativně optimistické ohledně vývoje v příštím roce.

Nyní se tento dílčí ukazatel posunuje směrem dolů k neutrální hranici 50 bodů a značí tak, že české firmy i pro příští rok očekávají stagnaci výstupu, namísto původně očekávaného oživení. Optimismus u firem je tak nejslabší za celý letošní rok.

Výhled do dalších měsíců tak v případě průmyslového sektoru zůstává i nadále pochmurný. Slabší zahraniční poptávka se již projevila i ve výsledku hrubého domácího produktu (HDP) za třetí kvartál, kdy česká ekonomika nečekaně silně mezičtvrtletně poklesla (-0,3 %) a zdá se, že pomocnou ruku zpracovatelský sektor nenabídne ani v závěru roku.

Vzhledem k pomalejšímu oživení spotřebitelské poptávky hodnotíme rizika vůči našemu letošnímu odhadu růstu HDP (0,0 %) jako více vychýlena směrem k možnému horšímu výsledku a hodnota za celý rok 2023 tak může být záporná.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    Ekonomika tady v ČR stojí a padá na automobilovém průmyslu. Přísné emisní normy a nucený nástup elektro toto průmyslové odvětví zcela zničí. Nejvíc to odskáče Německo a ČR. Úředníci v Bruselu nemají slitování. Oni rozhodují na základě tučných úplatků…….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB