Průzkum: Každá druhá žena eviduje osobní finance na papíře

Alespoň základní přehled svých osobních financí si vede sedm Čechů z deseti. Rodinný rozpočet si hlídá jen polovina domácností. Nejčastěji mají lidé své peníze pod kontrolou díky internetovému bankovnictví, velká část lidí ale stále využívá papír a tužku. Tato a další zjištění vzešla z průzkumu Češi a finance, který si nechala udělat Sberbank CZ na vzorku 505 respondentů.
Každá druhá žena eviduje osobní finance na papíře. Foto: Pixabay

Jednoduchý přehled osobních financí ve formě rozpočtu je účinný nástroj, jak mít své finance pod kontrolou, zároveň funguje jako prevence finančních problémů. Podle průzkumu Sberbank CZ své osobní příjmy a výdaje neřeší každý třetí ekonomicky aktivní Čech.

Kontrolu nad celým rodinným rozpočtem a společnými výdaji domácnosti pak nemá dokonce každá druhá rodina. Překvapivě nejzodpovědnější jsou v tomto ohledu domácnosti, kde již nežijí děti, tzv. prázdná hnízda (70 %), ve větší míře také rodiny se středními příjmy (58 %).

PSALI JSME:
Hádáte se doma kvůli penězům? Nejste sami. Příjmy mají na domácí pohodu značný vliv

„Pravidelné zaznamenávání všech příjmů a výdajů je základní předpoklad pro zdravé rodinné finance a zlepšení peněžní situace domácnosti. Proto je překvapující, že nejméně si hlídají výdaje právě rodiny s dětmi školního věku (47 %), ke kterým se váže téměř nekonečné množství výdajů,“ komentuje výsledky průzkumu Radka Černá ze Sberbank CZ.

Podle průzkumu lidé nejčastěji sledují své příjmy a výdaje prostřednictvím internetového bankovnictví (60 %). Tato forma evidence převažuje napříč všemi věkovými skupinami, nejvíce pak u mladé generace lidí do 30 let (68 %). Dvě pětiny Čechů si vystačí i s tužkou a papírem (40 %) a ručně si eviduje finance až polovina žen. Téměř třetina lidí si udržuje základní přehled v hlavě. Čtvrtina nejmladší generace používá speciální finanční aplikace, které na popularitě teprve nabírají (15 %).

PSALI JSME:
Od výplaty k výplatě, třetina Čechů uspoří jen pár tisícikorun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB