Pořádající Poradní unie pro legislativu ve zdravotnictví (PULZ) rozdělila dvoudenní akci na pět panelů, které se budou věnovat cenové regulaci, úhradám, veřejným zakázkám, regulaci reklamy a evropské legislativě (MDR, IVDR). K jednotlivým tématům budou debatovat odborníci ze státní správy, zdravotních pojišťoven, pacientských organizací a také zástupci průmyslu.
První ročník konference s názvem PULZ 2023: Zdravotnické prostředky proběhne ve dnech 30. a 31. května v prostorách pražského hotelu Botanique. „V tuzemském prostředí doposud takováto průřezová konference zaměřená výhradně na zdravotnické prostředky chyběla. Přitom právě tohle téma se extrémně dotýká samotných pacientů a nemělo by být opomíjeno. Úvodní ročník proto vnímáme jako velkou příležitost, jak téma zdravotnických prostředků otevřít a začít se bavit o aktuálních problémech, které nás všechny v této oblasti trápí,“ uvedl Martin Dymáček, advokát a jeden ze zakládajících členů Poradní unie pro legislativu ve zdravotnictví (PULZ).
Dvoudenní akce bude rozdělena do pěti samostatných bloků, z nichž každý se na problematiku zdravotnických prostředků podívá jinou optikou. V rámci jednotlivých bloků se o odborné uvedení do problematiky postarají samotní členové PULZu, panelová diskuse pak proběhne v širším kruhu. Debatovat budou zástupci státní správy – například ministerstva zdravotnictví či SÚKL –, stejně jako představitelé pojišťoven, pacientských organizací i samotných firem.
Vliv inflace na regulaci cen či úhrady a vstup inovací do systému
Hned první blok se zaměří na pro pacienty zásadní téma cenové regulace zdravotnických prostředků a jejího vlivu na jejich dostupnost. Odborníci budou debatovat o základních mechanismech regulace, vlivu extrémně vysoké inflace či o možné deregulaci cen.
„Další panel se pak konkrétně podívá na problematiku úhrad zdravotnických prostředků, nejprve na poukazy, poté pak na takzvaný zvlášť účtovaný materiál. Otevřeme diskusi o kategorizačním stromu, fungování kategorizační komise i vstupu inovací do systému zdravotnických prostředků. V rámci zvlášť účtovaného materiálu se rovněž blíže podíváme na to, jakým způsobem bude fungovat nová metodika vstupu do číselníků pojišťoven,“ přiblížil Jan Zahálka, nezávislý konzultant a zakládající člen think-tanku PULZ.
Třetí a poslední blok úvodního dne se pak podívá na zdravotnické prostředky v kontextu veřejných zakázek. Nabídne tak nejen shrnutí stávajícího stavu a jeho problémů, ale rovněž i pohled na to, podle jakých kritérií by se mělo soutěžit nebo co na celém systému veřejných zakázek změnit, aby byl celkově efektivnější a umožňoval zaměřit veřejné zadávání nejen na cenu, ale i na kvalitu.
Jaké jsou možnosti v oblasti reklamy i potenciální zlepšení v této oblasti?
Druhý den konference nabídne dva bloky – první se zaměří na téma, které je zejména pro zástupce průmyslu ožehavé, a to na regulaci reklamy na zdravotnické prostředky, druhý pak na evropskou legislativu, konkrétně nařízení MDR a IVDR.
„Regulace reklamy je extrémně důležité téma, jak pro firmy, tak z hlediska informovanosti pacientů. Blok má za cíl nejen osvětlit to, jaké jsou přínosy a negativa aktuálně platné regulace, ale také představit možnosti zlepšení. A to v oblasti reklamy cílící jednak na širokou veřejnost, jednak na tu odbornou. Rovněž se blíže podíváme na to, jaké možnosti mají v rámci platné regulace firmy v oblasti online marketingu,“ řekl Martin Dymáček.
V rámci závěrečné části konference pak odborníci přiblíží praktické zkušenosti i největší problémy s evropskou legislativou. Detailně přitom rozeberou jak přechodná ustanovení mezi původními směrnicemi a nynější úpravou MDR a IVDR, tak i praktické dopady v rámci registrace subjektů a notifikace zdravotnických prostředků podle (staro)nové legislativy.
Ilustrační foto: Depositphotos.com