První šokující předpověď pro rok 2024: Saúdové koupí fotbalovou Ligu mistrů

Radikální restrukturalizace saúdskoarabské ekonomiky, která se zbavuje závislosti na příjmech z ropy a stává se velmocí v oblasti cestovního ruchu, volného času a zábavy, umožňuje Saúdské Arábii snáze manipulovat s cenou ropy.
Známý fotbalový nadšenec, saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán, v posledních letech usiluje o modernizaci saúdské profesionální ligy prostřednictvím nákupu hráčů světové úrovně. Ilustrační foto: The Saudi Press Agency – https://www.spa.gov.sa/N2009278, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=141925009

To dodává další impuls pro její raketový. Kvůli rostoucím nákladům navíc začne váznout ekologická transformace a díky vyšší poptávce se cena ropy dostane zhruba v polovině roku na 150 dolarů za barel.

Známý fotbalový nadšenec, saúdský korunní princ Mohammed bin Salmán, v posledních letech usiluje o modernizaci saúdské profesionální ligy prostřednictvím nákupu hráčů světové úrovně, aby se soutěž stala jednou z deseti nejlepších na světě.

S rostoucími příjmy z ropy však Salmán vidí skvělou příležitost jít ještě o krok dál a s podporou FIFA koupí jednu z nejprestižnějších fotbalových soutěží na světě – Ligu mistrů UEFA.

Saúdové okamžitě přistoupí k její přeměně na celosvětovou klubovou soutěž, což se FIFA, přestože nabízela klubům 150 milionů dolarů, nepodařilo zavést kvůli odporu UEFA a Evropské klubové asociace a v neposlední řadě i samotných klubů, které se obávají přetížení hráčů.

Po převzetí Saúdskou Arábií však nová nabídka dosahuje takové úrovně, že ji velké kluby nedokážou odmítnout, zejména poté, co byly nabídnuty peníze všem 220 předním klubům zastřešeným Evropskou asociací klubů.

Světová Liga mistrů FIFA se stane skutečností a značný počet zápasů se odehraje v Rijádu. Nová soutěž se bude skládat ze 48 týmů, přičemž evropské kluby budou mít stejně jako v současném formátu Ligy mistrů UEFA zaručena 32 místa, zbývajících 16 míst připadne Blízkému východu, Asii, Africe, Severní a Jižní Americe a Oceánii.

Autoři jsou analytici společnosti Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Kl Klumnzzu

    To je tak když bohatí zmetci kteří vše jen zdědí myslí že jim patří celý svět. Hráči by to možná chtěli ignorovat ale někteří nenasytní majitelé klubů ne. Jediným řešením je to ignorovat (hráči nehrát a diváci v TV nekoukat) na tyhle pseudo soutěže. Nejdříve superliga a teď tohle.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB