Šokující předpovědi aneb Dvě trefy do černého

Jako každý rok, i letos hodlá Saxo Bank pobavit, možná i poškádlit ekonomy, svými šokujícími prognózami na rok 2024. Při inventuře deseti loňských prognóz vyšly skoro stoprocentně dvě, zvláště jedna, kterou si necháváme na konec, ale stála za to.
V roce 2022 už se první chaotické iniciativy pro zvládnutí inflace objevily. Populární jsou zejména daně z mimořádných zisků energetických firem, predikoval před rokem Steen Jacobsen ze Saxo Bank. Foto: Saxo Bank

Prognóza, že centrální banky nezvládnou inflaci a cena zlata vyskočí na 3 000 dolarů, se až na cílovou cenu zlata naplnila celá. Zlato i dosáhlo rekordní spotové ceny 2 148,78 dolaru či průměrné denní ceny 2 135 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu).

Ke stoprocentnímu naplnění prognózy bude zřejmě potřebovat ještě pár let, byť meziročně rekordně zdražilo o 360 dolarů!

A jeho cena nad psychologickou hranicí 2 000 dolarů za unci překonala zase rekord v délce obhajování této magické hranice, kterou se podařilo na delší čas překonat až na pátý pokus.

Jenže francouzský prezident Macron nerezignoval, ozbrojené síly EU nevznikly, daňové ráje nebyly zakázány, stejně jako prodej masa v EU, ani nevzniklo referendum o zrušení brexitu.

 

Částečně se začalo naplňovat to, že se země OPEC+, Indie a Čína začnou odpoutávat od amerického dolaru, byť se na nové společné měně ještě neshodly, jak tipovala Saxo Bank.

Ale pozor! Přichází citace z prognózy investičního ředitele Saxo Bank Steena Jacobsena z loňského roku: „Regulace cen bez toho, aby se vyřešil hlubší problém, nejenže způsobí další inflaci, ale zároveň ohrozí poškození struktury celé společnosti… Životní úroveň bude klesat… bude docházet ke špatné alokaci prostředků a investic.“

A to není zdaleka všechno, o čem psal: „V roce 2022 už se první chaotické iniciativy pro zvládnutí inflace objevily. Populární jsou zejména daně z mimořádných zisků energetických firem. Vlády budou aktivně subvencovat nadměrnou poptávku tím, že spotřebitelům zastropují ceny tepla a elektřiny. Účet zaplatí vlády a následně inflací postižená měna…

…Pak tu máme patrně k nezdaru odsouzenou snahu západních úředníků zastropovat ceny ruských energií. Cílem je připravit Rusko o příjmy a snad i zlevnit ropu dováženou odjinud, ale nejspíš se nepodaří ani jedno.“

To byla skutečně povedená trefa do černého. V letošních prognózách na rok 2024, se kterými zítra začneme, se také má čtenář na co těšit. Jejich seznam, jak vidíte v rámečku nahoře, není o nic míň zajímavý, než byl ten loňský, jen se zdá, že nyní to ekonomové Saxo Bank uchopili víc silvestrovsky.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB