
Regulace ČNB se totiž týká jen úvěrů pro fyzické osoby. Před zpřísněním podmínek, tedy před přijetím zákona o spotřebitelském úvěru v prosinci 2016, bylo na českém trhu téměř 60 tisíc subjektů, které poskytovaly nebankovní půjčky. Žádost o licenci u centrální banky ale podal jen nepatrný zlomek (120), následně pak 108 subjektů vstoupilo do přechodného období a povolení k činnosti k 4. červnu získalo celkem 85 společností.
Nesplnění nových zákonných podmínek a neudělení licence ale zdaleka neznamená, že by firmy, které poskytovaly nebankovní úvěry a mikropůjčky do 5000 Kč, odešly z trhu a svou činnost ukončily. Podle Karla se většina z nich přesunula do neregulovaných vod podnikatelských úvěrů.
„Když to řeknu opravdu drsně, tak tam si teď mohou de facto dělat, co se jim zlíbí. A praxe ukazuje, že tak bohužel činí. Jejich metodu pracovně nazýváme úvěr na „mokré IČ“,“ říká obchodní ředitel společnosti, která je jednou z necelé stovky licencovaných firem, a dodává, že před uvedenou praxí chce nové žadatele o úvěr důrazně varovat.
Obrovské riziko osobní odpovědnosti
„Vzhledem k tomu, že na podnikatele se nevztahují ustanovení právních předpisů o ochraně spotřebitele, jsou bohužel na trhu i poskytovatelé, kteří takto postupují. Je nutné upozornit, že pokud by se úvěrovaný dostal nevýhodným úvěrem do insolvence, může nést obrovské riziko osobní odpovědnosti z titulu porušení péče řádného hospodáře. U živnostníků je osobní odpovědnost samozřejmá,“ vysvětluje některé z možných dopadů Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies.
Podle Rudolfa Cejnara, výkonného ředitele společnosti Profi Credit, lze očekávat, že na českém trhu i přes jeho výraznou kultivaci, bude dále nelegálně působit spousta subjektů bez licence. „Právě na ně by se měly orgány státní správy i neziskové organizace nyní soustředit,“ upozorňuje Cejnar s tím, že přísné podmínky ČNB pro udělení licencí byly schopny splnit pouze opravdu důvěryhodné společnosti.

Statisíce lidí ve finančních problémech
Zákon o spotřebitelském úvěru měl pročistit trh od neseriózních firem, kvůli jejichž praktikám, vysokým poplatkům a úrokům mají statisíce lidí finanční problémy včetně exekucí a osobních bankrotů.
Podle údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací mělo koncem letošního března problém se splácením krátkodobých úvěrů 281 000 lidí. Sdružení Solus uvedlo, že na konci března mělo dluhy po splatnosti 7,18 procenta dospělých občanů Česka.
Z údajů společnost CRIF pak vyplývá, že za posledních deset let prošlo insolvenčním řízením přes 133 000 fyzických osob a téměř 43 000 podnikatelů. Nějakou exekuci, jak letos informovala Otevřená společnost, má na krku téměř desetina obyvatel ČR nad 15 let, celkem jde o 863 000 lidí. Tři a více exekucí má skoro půl milionů lidí…