Raiffeisenbank a udržitelný rozvoj: Projekty ve prospěch životního prostředí

S postupující energetickou krizí a s otázkami kolem životního prostředí se do popředí začínají dostávat investiční projekty, které právě na životní prostředí dbají. Pokud si takový investiční projekt vyberete, v podstatě „zabijete dvě mouchy jednou ranou“: Jednak budete zhodnocovat své finance, a navíc s jistotou, že vaše peníze podpoří firmu, která nezatěžuje životní prostředí tolik, jako jiné společnosti.
Ilustrační foto: Adobe Stock

Co jsou udržitelné investice?

Udržitelné investice jsou investice, které zohledňují sociální a environmentální faktory. To znamená, že se investoři zajímají nejen o to, aby vydělali peníze, ale také o to, aby jejich investice měly pozitivní dopad na společnost a životní prostředí.

Udržitelné investování lze realizovat různými způsoby. Investoři mohou například investovat do společností, které podnikají kroky k ochraně životního prostředí, nebo do společností, které podporují sociální spravedlnost.

Mohou také investovat do fondů, které investují do udržitelných společností. Aktuálně několik fondů, které jsou zaměřeny právě na udržitelné investování, nabízí například Raiffeisenbank.

Proč investovat do udržitelných investic?

Existuje mnoho důvodů, proč byste měli vložit své prostředky právě do udržitelných investic. Mezi ty nejčastější patří:

• Chcete chránit životní prostředí.
• Chcete podpořit sociální spravedlnost.
• Věříte, že udržitelné investice jsou dlouhodobě výnosnější.
• Chcete snížit své riziko.

Ilustrační foto: Adobe Stock

Jak se liší běžné investice od udržitelných?

Běžné investice se zaměřují pouze na finanční výnosy. Standardně tak investujete do společností, které mohou svými výrobními procesy například poškozovat životní prostředí, nebo používat výrobky, které byly neekologicky vyrobeny, nebo vytěženy.

Klasickým příkladem jsou například tabákové společnosti, nebo společnosti těžící uhlí. Obě odvětví svým způsobem poškozují životní prostředí. A i když investování do nich může přinést zisk, poškozují také životní prostředí.

Udržitelné investice jsou o krok dál. Součástí fondů udržitelných investic jsou pouze společnosti, které se snaží působit na životní prostředí pozitivně, nebo alespoň stávající situaci nezhoršovat. Příkladem jsou například technologické společnosti, zaměřující se na rozvoj obnovitelné energie.

Stejné je to i v oblasti sociální spravedlnosti. Tyto společnosti například nepodporují dětskou práci, nabízí stejné pracovní podmínky lidem z různých prostředí a kultur. Ve své podstatě se tedy snaží kultivovat nejen životní prostředí, ale také současnou společnost.

Jak se pozná udržitelná investice?

Existuje několik způsobů, jak zjistit, zda fond obsahuje společnosti, které fungují udržitelně.

• Přečtěte si prospekt fondu. V prospektu fondu byste měli najít informace o investiční strategii fondu a o tom, jaké faktory při výběru investic fond zohledňuje. Pokud je fond zaměřen na udržitelné investice, mělo by to být v prospektu výslovně uvedeno.

• Prozkoumejte portfolio fondu. Na internetu můžete najít informace o portfoliu fondu, včetně seznamu společností, do kterých fond investuje. Pokud chcete zjistit, zda jsou společnosti v portfoliu fondu udržitelné, můžete si prohlédnout jejich webové stránky a přečíst jejich výroční zprávy.

Kromě toho můžete také hledat fondy, které jsou certifikovány jako udržitelné. Existuje několik organizací, které poskytují certifikaci udržitelným fondům.

Udržitelné investice jsou stále populárnější. Investoři si uvědomují, že mohou mít pozitivní dopad na společnost a životní prostředí a zároveň vydělat peníze. Pokud uvažujete o investování, zvažte mimo jiné také udržitelné investice.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB