Razantní reakce ČNB na růst inflačních rizik

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) na posledním zasedání v letošním roce zvýšila svou repo sazbu o plný jeden procentní bod, na úroveň 3,75 procenta, což je nejvyšší úroveň od počátku srpna 2008.
Většina bankovní rady ČNB včetně guvernéra Jiřího Rusnoka zjevně cítila potřebu razantně reagovat na růst inflačních rizik v české ekonomice. Foto: ČNB

Z pohledu finančního trhu jde o mírně vyšší než předpokládané navýšení úroků, neboť představitelé ČNB včetně guvernéra Jiřího Rusnoka avizovali před prosincovým zasedáním jako velmi pravděpodobný krok zvýšení repo sazby o tři čtvrtiny procentního bodu.

Zvýšení hlavní úrokové sazby je opět poměrně výrazné a tento krok potvrzuje, že bankovní rada stále vnímá potřebu reagovat na inflační rizika s cílem zabránit růstu střednědobých inflačních očekávání v tuzemské ekonomice. Představitelé centrální banky ve svých nedávných výrocích naznačovali, že repo sazba by mohla dosáhnout vrcholu v oblasti čtyř procent, zřejmě již v prvním čtvrtletí 2022.

Zvýšení repo sazby ČNB o plný jeden procentní bod na úroveň 3,75 procenta je mírně nad očekáváním finančního trhu, jenž v návaznosti na nedávné komentáře několika členů bankovní rady očekával zvýšení na úroveň 3,5 procenta.

Jde jen o nepatrně méně výrazné zvýšení než v listopadu, kdy šla repo sazba nahoru o jeden a čtvrt procentního bodu a i prosincové zvýšení úroků tedy představuje výrazný krok.

PSALI JSME:
ČNB opět překvapila, základní sazbu zvyšuje na 3,75 procenta

Většina bankovní rady zjevně cítila potřebu razantně reagovat na růst inflačních rizik v české ekonomice, zároveň ale lze předpokládat, že se repo sazba ČNB blíží svému vrcholu, jenž by se mohl nacházet v oblasti čtyř procent.

Cestou růstu úrokových sazeb se vydalo již několik centrálních bank v regionu střední a jihovýchodní Evropy: vedle ČNB a Maďarské centrální banky, jež zvýšily své sazby v červnu jako první v EU (maďarská MNB tento první krok učinila jeden den před českou centrální bankou, pozn. aut.), úrokové sazby zvyšují také centrální banky v Polsku a Rumunsku.

Centrální banka odhaduje teoreticky rovnovážnou úroveň repo sazby pro českou ekonomiku v rozmezí dvě a půl až tři procenta, aktuální úroveň úroků centrální banky je tak již nad tímto pomyslným neutrálem.

Čtvrtletní prognóza ČNB, zveřejněná počátkem listopadu, předpokládala, že repo sazba dosáhne svého vrcholu v prvním čtvrtletí 2022 na úrovni 3,25 procenta či 3,50 procenta. Data z české ekonomiky ovšem signalizují, že růst cenových tlaků je výraznější, než se původně předpokládalo, což si vyžádalo prudší reakci na straně zvyšování úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Centrální banka pokračuje ve válce proti inflaci

Pro potřebu rychlejšího zvýšení úroků hovoří také fakt, že koruna v uplynulých týdnech posilovala pomaleji, než ČNB předpokládala, a měnové podmínky v ekonomice se prostřednictvím vývoje kurzu koruny zpřísňují pozvolněji, než s čím počítala listopadová prognóza centrální banky.

Komentáře ČNB z posledních týdnů naznačovaly, že repo sazba může dosáhnout vrcholu v oblasti čtyř procent zřejmě již v průběhu prvního čtvrtletí 2022. Dnešní rozhodnutí bankovní rady ale naznačuje, že repo sazba může nalézt svůj vrchol mírně nad čtyřmi procenty.

Pokud se naplní předpoklady, že se meziroční inflace v české ekonomice začne od jarních měsíců zmírňovat a pokud česká koruna dále posílí vůči euru, tak by se ve druhé polovině roku 2022 úrokové sazby centrální banky mohly vydat k mírnému poklesu.

Po dosažení úrovně 3,75 procenta byla repo sazba ČNB od letošního června zvýšena již celkem o tři a půl procentního bodu a lze tak předpokládat, že větší část cesty směrem nahoru mají úroky české centrální banky v tomto cyklu zpřísňování měnové politiky již za sebou.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zrychlíme cestu k ekonomické recesi či dokonce krizi? Rozhodne se už ve středu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB