Reálné mzdy prudce padají

Názor
Podle očekávání se průměrná mzda za první čtvrtletí letošního roku zvýšila o 7,2 %. Na první pohled vysoké číslo, které ovšem výrazně zaostává za vývojem inflace. Proto reálná průměrná mzda tentokrát poklesla o 3,6 %.
V privátní sféře se nejvíce přidávalo v peněžnictví, na realitním trhu a v sektoru HORECA, který po restartu zaznamenává nedostatek zaměstnanců. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podobně se snížila naposledy ve druhém čtvrtletí roku 2020, kdy na ekonomiku dolehla první vlna covidu. V té době ovšem došlo v důsledku odstávek ke snížení nominálních mezd, které nemělo dlouhého trvání.

Reálná mzda klesá už druhý kvartál za sebou a její propad zrychluje. Při pohledu na mediánové mzdy platí, že lidé s nižšími příjmy procházejí současným inflačním obdobím ve výrazně horší pozici. Mediánová mzda totiž vzrostla jen o 6,6 %, a tak její reálný pokles je ještě rychlejší (-4,1 %) než v případě mzdy průměrné.

Růst mezd se tentokrát odehrával především v privátní sféře ekonomiky, nicméně průměrná mzda ve veřejném sektoru zůstává stále nad úrovní soukromé části ekonomiky. Nejvíce se na mzdách šetřilo právě ve sféře napojené na veřejné rozpočty, tedy ve veřejné správě, zdravotnictví a školství. Pokles reálných mezd tam byl proto největší.

PSALI JSME:
Mzdy se letos reálně propadají nejvíce v tomto tisíciletí

V privátní sféře se naproti tomu nejvíce přidávalo v peněžnictví (+15,9 %), na realitním trhu (+13,9 %) a v sektoru HORECA, který po restartu zaznamenává nedostatek zaměstnanců.

Výsledky mezd za první čtvrtletí nastavuje laťku pro vývoj ve zbytku roku. Je tedy evidentní, že zaměstnance letos čeká výrazný pokles kupní síly, protože inflace bude v dalších měsících výrazně nad úrovní prvního kvartálu.

Logickým důsledkem proto bude i negativní sentiment obyvatelstva a s ním spojený propad soukromé spotřeby. Ostatně pokles spotřeby zaznamenáváme už půl roku, během kterého mimochodem klesají i reálné mzdy.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace roste rychleji než mzdy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, míru inflace tohle zvýšení nepokryje. Do slibného vývoje ekonomiky na začátku kalendářního roku zasáhla válka na Ukrajině, která přinesla …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.