Češi nemají peníze a opravdu šetří. Je to vidět na potravinách

Názor
Podle statistik zveřejněných v úterý se tržby v maloobchodě v prosinci meziročně snížily reálně o 7,3 procenta. To je hodně, ale mohlo to být horší. Ještě v říjnu klesal totiž maloobchod skoro o deset procent. Je přitom trochu překvapivé, že jsme se od tak hlubokého propadu odlepili, aniž by se v ekonomice něco výrazně zlepšilo.
Pokles reálných tržeb především ukazuje přechod od dražších potravin k potravinám levnějším, případně přechod od kvalitnějších produktů k jejich náhražkám. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dnešní zprávou číslo jedna však je, že lidé nemají peníze a opravdu šetří. To je vidět na potravinách, kde tržby poklesly o 10,2 procenta. Pokles reálných tržeb především ukazuje přechod od dražších potravin k potravinám levnějším, případně přechod od kvalitnějších produktů k jejich náhražkám.

Za alarmující považuji fakt, že pokles tržeb za potraviny je největší od začátku zjišťování statistiky. Nemůžeme se proto divit, že v ekonomice přibývá nespokojených lidí, o čemž v pondělí psala i zpráva ministerstva vnitra.

Nicméně jistě se dá šetřit ještě více, protože za nepotravinářské zboží klesly tržby jen o 7,5 procenta. Osobně jsem čekal, že za nepotravinářské zboží uvidíme větší propad. Zde zřejmě sehrály svou roli Vánoce. Během roku 2023 zde čekám výraznější pokles. Tady se dá šetřit lépe než na potravinách.

PSALI JSME:
Drahota drtí rodiny, čtvrtina Čechů má jen na základní potraviny

V mezinárodním porovnání vidíme, že je na tom český maloobchod hůře, než je v Evropě zvykem. V úterý zveřejněná data Eurostatu uvádějí, že v celé EU poklesl v prosinci maloobchod „jen“ o 2,6 procenta. To je dáno tím, že u nás máme vyšší inflaci.

Po celé Evropě přitom vidíme pokles tržeb za potraviny, za celou EU to je v průměru 6,6 procenta. Všude lidé šetří, všude vidíme slabou poptávku.

Za celý rok 2022 potom poklesly maloobchodní tržby o 3,6 procenta. To je dost a je to hlavní brzda ekonomiky. Za rok 2023 přitom pravděpodobně neuvidíme výrazně lepší čísla.

PSALI JSME:
Češi omezují své nákupy nejvíce v historii

Ekonomika bude stále pod tlakem vysoké inflace, vysokých úrokových sazeb a pomalého růstu mezd, navíc mírně vzroste nezaměstnanost. Peníze na útraty tedy nebudou, a i proto očekávám letos stagnaci až mírný pokles maloobchodních tržeb v rozmezí 0 až -0,5 procenta.

Z pohledu centrální banky to ukazuje, že lidé na vysoké ceny reagují a tím brzdí další růst cen. Kdyby lidé na růst cen nereagovali, byl by to argument pro vyšší úrokové sazby. Takto potřeba vyšších sazeb slábne. Očekávám proto, že Česká národní banka nezmění své úrokové sazby ještě mnoho měsíců.

Koruna na statistiku nereagovala. To ukazuje, že má trh podobný názor jako já. Data nezmění pohled centrální banky.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Lidé v prosinci méně utráceli, maloobchodní tržby se propadly

Zavřít reklamu ×
  1. A když budou lidi dál okrádaní šmajdy, co se vydávají za policii, banku apod., budou mít brzo peněz ještě míň.

    • Se šmejdy je třeba skoncovat. Zavolá-li vezmu tel. a pošlu ho do zadele. Na e-maily od cizích osob nereagovat a házet je do spamu. Čísla podvodníků blokovat.

  2. Okamžitě vás nahlašují Státnímu úřadu pro dezinformace! Vládní zdroje jasně tvrdí, že je líp a bude líp, inflace bude brzy nulová. V Evropě jsme jedničky (oficiálně tedy v pozitivním slova smyslu) a hurá a sláva pětikoalici, nebo kolik jich teď zrovna je.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika si v závěru roku 2023 polepšila

Zpřesněné údaje Českého statistického úřadu o ekonomickém výkonu ČR tentokrát nepřinesly žádné překvapení. Česká ekonomika v z posledním kvartále loňského roku vzrostla oproti předchozímu čtvrtletí o 0,2 procenta, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.