Region oslabuje, korunu zřejmě drží ČNB

Názor
Kurz koruny se v průběhu tohoto týdne pohyboval převážně v pásmu 24,70-24,75 CZK/EUR. Stabilita, která je poslední dobou na kurzu patrná, zřejmě souvisí s devizovými intervencemi České národní banky (ČNB).
Stabilita, která je poslední dobou na kurzu české koruny patrná, zřejmě souvisí s devizovými intervencemi České národní banky. Ilustrační foto: FAEI.cz

Na základě zveřejněné dekádní bilance ČNB odhadujeme, že od 11. května do 10. června již mohlo být na obranu koruny vynaloženo více než 5 miliard eur, tedy přibližně tři procenta celkových devizových rezerv centrální banky.

Dle vyjádření členů stávající bankovní rady, může být banka na trhu aktivní až do konce června. Další postup bude záležet na rozhodnutí nově jmenovaných členů bankovní rady. V souvislosti s děním na světových finančních trzích i očekáváním dalších kroků domácí centrální banky úrokové sazby v průběhu týdne rostly.

Forwardové sazby zvýšily svá očekávání až na 150 bazických bodů na nadcházejícím zasedání ČNB. Stoupaly i výnosy na delších splatnostech. Akciové trhy se topily v červených číslech. Americký index S&P v průběhu týdne ztratil šest procent, evropský (Euro Stoxx 50) čtyři procenta.

Maďarská centrální banka tento týden překvapila trhy zvýšením týdenní depozitní sazby o 50 bazických bodů na 7,25 procenta, aby podpořila maďarský forint, který zasáhla vlna výprodejů. Forint se v pondělí obchodoval za 403 HUF/EUR, což je historicky vůbec nejslabší hodnota.

PSALI JSME:
Rubl a dolar, měnoví vítězové letošního roku

V pátek byl již mírně silnější – pod úrovní 400 HUF/EUR. Výrazněji oslaboval i polský zlotý, který se z pondělních úrovní okolo 4,60 PLN/EUR ve čtvrtek vyšplhal až na 4,74 PLN/EUR. V závěru týdne začal ztráty mírně korigovat.

Na vývoji finančních trhů se tento týden odrazilo především zasedání americké centrální banky (Fed), její zvýšení sazeb o 75 bazických bodů a její odhodlání v utahování měnových podmínek pokračovat. Klíčová úroková sazba se tak posunula na 1,50-1,75 procenta, přičemž nový medián výhledu vývoje úrokových sazeb implikuje zvýšení o dalších 175 bazických bodů ve zbytku letošního roku.

Vrcholu by sazby měly podle mediánu „dot plotu“ dosáhnout příští rok, a to na úrovni 3,8 procenta. K mimořádnému zasedání se sešla i Evropská centrální banka (ECB). Tu trápí výprodeje na dluhopisových trzích a s tím související jejich možná fragmentace.

Zasedání však žádné převratné zprávy nepřineslo. Společná evropská měna se tak v průběhu týdne držela kolem slabších úrovní 1,04-1,045 USD/EUR. Na silnější úrovně se začala drát až ve čtvrtek odpoledne (1,059 USD/EUR), část zisků ale v pátek opět ztratila.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Fed zvýší sazby o další polovinu procenta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.