Fed zvýší sazby o další polovinu procenta

Názor
Fed, americká centrální banka, tento týden, pravděpodobně stejně jako v květnu, přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů. Zveřejněna bude také nová prognóza pro americkou ekonomiku, včetně výhledu členů Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) ohledně budoucího vývoje úrokových sazeb, jejichž medián by podle nás mohl překročit tři procenta.
Fed, americká centrální banka tento týden pravděpodobně přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb o půl procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Představitelé Fedu v květnu signalizovali několik zvýšení sazeb o 50 bazických bodů a následné vyhodnocení dalších kroků. Po větších krocích v červnu a červenci je tak pro září otázkou, zda Fed zvýší sazby o 25 bazických bodů, nebo o 50 bazických bodů a tempo zpřísňování zpomalí později.

Co se týče úrokové trajektorie, která bude patrná z „dot plotu“, očekáváme, že medián koncové sazby by mohl nově skončit nad třemi procenty. V Americe budou zveřejněny také květnové statistiky maloobchodu a průmyslové výroby.

PSALI JSME:
Centrální banky v uplynulém desetiletí roztočily kolotoč inflace a spekulace. Teď je nemohou zastavit

Očekáváme, že maloobchodní tržby bez aut porostou meziměsíčně zhruba o jedno procento, což značí solidní spotřebitelskou poptávku. Rovněž americká průmyslová produkce je stále na vzestupu, v květnu o 0,4 procenta meziměsíčně, i když oproti překvapivě pozitivnímu dubnovému údaji (1,1 % meziměsíčně) zřejmě v květnu rostla pomalejším tempem.

Minulý pátek překvapila vyšším údajem inflace v USA. V meziročním vyjádření dosáhla 8,6 procenta, zatímco se čekalo 8,3 procenta. Oproti dubnu navíc růst cen zrychlil z 0,3 procenta na jedno procento meziměsíčně. Po očištění o potraviny a energie však „jádrová“ cenová dynamika zhruba odpovídala tržnímu konsenzu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pohonné hmoty v USA meziročně zdražily o 30 procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jak nepřijít o část dědictví?

Poradna
Délka dědického řízení se kvůli nízkému počtu notářů i covidovým karanténám v poslední době protáhla, u složitějších řízení až na půl roku. Autor poradny má čerstvou zkušenost s jednáním déle než dvouletým.