Region se uklidnil, euro posiluje

Názor
Naděje na diplomatické vyřešení sporu na Ukrajině přineslo na regionální trhy zklidnění. Koruna se celý den obchodovala v úzkém pásmu 24,80-24,90 CZK/EUR. K výraznějším pohybům ji nepřiměly ani ceny průmyslových výrobců, které už překonaly dvacetiprocentní hranici. Ostatní regionální měny posilovaly. Polský zlotý o 0,5 procenta na 4,72 PLN/EUR, maďarský forint o 0,8 procenta na 371,0 HUF/EUR.
Euro, společná evropská měna, dnes proti americkému dolaru posilovala. Ilustrační foto: Pixabay.com

Německý ZEW index přinesl výrazné zklamání, když ve složce očekávání propadl z únorových +48,6 bodu na březnových -38,7 bodů. Za vývojem stál rusko-ukrajinský konflikt a s tím spojené obavy o dodávky energetických surovin, jejich cenový vývoj, problémy se subdodávkami a celkově nejistota spojená s dalším hospodářským vývojem německé ekonomiky.

Společná evropská měna nicméně i tak posilovala, neboť více než zveřejňovaná data, která jsou navíc často v době zveřejnění již zastaralá, sleduje dění na Ukrajině. V odpoledních hodinách se euro obchodovalo za 1,099 USD/EUR, což byla o půl procenta silnější úroveň, než předchozí den.

Pod hranici 100 dolarů za barel dnes spadly ceny ropy, kde se naposledy nacházely na začátku března. Zklidnění bylo patrné i u cen zemního plynu, kde jeho měsíční forwardové ceny poklesly z maxim okolo 211 eur/MWh na aktuálních 122 eur.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Přes pokračující boje zavládla na trzích mírná úleva

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Růst aktivity ve výrobě i službách brzdí

Nálada na finančních trzích byla v úterý opět negativní. Akciové trhy klesaly. Dolar proti euru mírně ztrácel. IRS sazby (úrokový swap, pozn. red.) v USA lehce klesly, v eurozóně stagnovaly. Americký dolar proti …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB