Rekordní rok tuzemských obchodů

Názor
Tržby tuzemských obchodníků v posledním měsíci loňského roku vzrostly o 4,8 % a shodou okolností stejně rychle rostly i za celý rok 2019. Potvrdila se tak očekávání, že loňské Vánoce byly prozatím těmi neštědřejšími v historii ČR.
Lidé stále více nakupují na internetu, takže v závěru roku si tyto obchody připsaly dalších skoro dvacet procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud se podíváme na samotný prosinec, tak rozhodně nepřinesl žádnou změnu dosavadních trendů. Ve větší míře se reálně utrácelo především za elektroniku a vybavení domácností. Naproti tomu za potraviny jsme tentokrát utratili jen o necelé procento více než v prosinci 2018.

Spotřebitelé rovněž stále více nakupují na internetu, a tak v závěru roku si tyto obchody připsaly dalších skoro dvacet procent. Za celý rok se tak jejich tržby zvýšily reálně o 18,3 %, takže boom e-shopů zdaleka nekončí a vlastně jejich růst zatím ani nekulminuje s tím, jak se rozšiřuje jejich pole působnosti a mění i chování spotřebitelů.

Růst maloobchodních tržeb je dalším potvrzením faktu, že naši ekonomiku táhne nahoru především spotřeba domácností. Ta byla loni hlavním motorem růstu HDP a nepochybně jím zůstane i v letošním roce. Počítáme však, že půjde o růst výrazně pomalejší, už proto, že dochází ke zpomalování růstu reálných mezd a finanční síla českých domácností neporoste tak svižně jako doposud.

Zásadní roli bude i nadále sehrávat nálada spotřebitelů, respektive jejich případný (třeba i neodůvodněný) strach ze zhoršování celkové ekonomické situace.

Autor je analytik Československé obchodní banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
V roce 2019 vzrostly tržby obchodníků o 4,8 procenta

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Důvěra v ekonomiku opět mírně klesá

I když se podnikatelská a spotřebitelská nálada v české ekonomice v únoru mírně snížila, rozhodně není depresívní. V největším tuzemském odvětví – průmyslu – se dokonce nálada v posledním měsíci zlepšila s tím, jak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kdysi zatracované paneláky je ohromný zájem

Analýza
Kdo zkraje devadesátých let mohl, raději utekl z panelákového bytu do domu nebo cihlového domu. Panelová sídliště byla jedním ze symbolů socialismu a jeho „řešení bytové otázky“. Dnes jsou tyto byty znovu v kurzu. Cenově jsou totiž pořád dostupnější, než třeba v cihlové zástavbě.

Z Česka bude brzy holina

Budou-li lesy umírat dál takovým tempem, jako poslední dva roky, tak se až na výjimky z Česka stane holina. A to se …
Rolovat nahoru