Rekordní schodek rozpočtu

Názor
Za prvních pět měsíců letošního roku překročil deficit státního rozpočtu už poloviny celoročního plánu. Schodek se na konci května vyšplhal už na 255 miliard korun a stává se tak nejhorším výsledkem tohoto měsíce v historii ČR. Pokořil tak loňský výsledek, který byl o necelých sto miliard nižší.
Efekt zrušení superhrubé mzdy, s nímž se musí veřejné rozpočty od letoška potýkat, začíná být stále více vidět. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na příjmové i výdajové straně je vidět pokračování dřívějších negativních trendů. Jde především o zaostávání daňového výběru, zejména v případě DPH a spotřebních daní v důsledku útlumu spotřeby domácností. Slabší je oproti plánu i výběr daní z příjmu, lepší je naproti tomu plnění pojistného.

V případě daně z příjmu fyzických osob vybíraných do všech veřejných rozpočtů (nikoliv jen toho státního, pozn. aut.) je vidět meziroční pokles o téměř 22 mld. korun. Začíná tak být stále více vidět efekt zrušení superhrubé mzdy, s nímž se musí veřejné rozpočty od letoška potýkat.

Naproti tomu v předstihu je výdajová strana, kde se rychleji zvyšují transfery podnikatelům, územním rozpočtům i příspěvkovým organizacím. V případě kompenzací podnikatelů však lze počítat, že již dál nebudou dramaticky narůstat s tím, jak budou končit. V kontrastu s tím je zatím vidět pomalejší čerpání investičních výdajů nebo mzdových prostředků.

Podrobnější zhodnocení vývoje rozpočtu bude na místě teprve po doúčtování vratek u daní z příjmu, a proto je na něj ještě čas. Nicméně už nyní je vidět, že půl biliónový schodek není až tak nerealistickou možností, jako se mohlo na začátku roku zdát. Rozjezd ekonomiky sice ve druhé polovině roku výrazně dopomůže dohnat skluz u DPH, nicméně tlak mandatorních výdajů i tak bude neúprosný.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu? Noční můra, která ruší sen o udržitelnost veřejných financí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru