Restart českého průmyslu?

Průmyslová produkce v České republice v dubnu opět poklesla, když se v reálném vyjádření meziročně snížila o 0,4 procenta. Meziměsíčně však již dochází k růstu (0,6 %), čímž byl výrazně překonán náš i tržní odhad. V neočištěném vyjádření průmysl rostl dokonce tempem devíti procent ročně.
K největšímu boomu v tuzemském průmyslu dochází ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde růst zakázek dosáhl meziročně 43,8 procenta. Ilustrační foto: Von Cacophony - Eigenes Werk, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2063863

Pohledem na jednotlivá odvětví si všímáme, že i nadále klesá výroba strojů a zařízení, meziročně o 8,5 procenta. Naopak růst začala oprava strojů včetně jejich instalací, kde dochází k meziročnímu růstu o 7,3 procenta.

Nadále se však příliš nedaří odvětví těžby a dobývání, které meziročně klesá o 8,6 procenta, přičemž klesající poptávka po výrobě i zpracování kovů se negativně projevuje i v odvětví hutnictví a slévárenství (-9 %).

Odvětví automotive, které je pro český průmysl jedno z nejdůležitějších, se ani v dubnu ještě plně nezotavilo, když meziročně pokleslo o 0,9 procenta a do poklesu celkového průmyslu přidalo -0,18 procentního bodu.

Výrazně se ale dařilo výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, která pokles v celkovém průmyslu vyvažovala relativně nejsilněji ze všech odvětví (přídavek +0,44 p. b.), když sama porostla dokonce o 32,7 procenta meziročně. Zároveň je ještě třeba upozornit na pokles v energetice, kde se produkce meziročně snížila o 10,1 procenta.

Z pohledu nových zakázek je pohled na průmysl optimističtější, když celkově dochází k růstu poptávky ve výši 3,6 %. Z oživující se poptávky (i ze zahraničí) by měl v následujících měsících těžit automobilový průmysl, kde nové zakázky vzrostly o 6,8 procenta meziročně.

K největšímu boomu ale dochází rovněž ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde růst zakázek dosáhl dokonce +43,8 procenta meziročně. Dále se daří zejména výrobě oděvů, kde zakázky rostly tempem 10,7 procenta.

Podobně je na tom situace ve farmaceutickému průmyslu, kde výroba základních farmaceutických výrobků a přípravků zaznamenala meziroční růst zakázek ve výši 10,4 procenta. Opět však pokračuje trend poklesu poptávky v hutnictví a slévárenství (-13,3 % r/r), který má na celkový objem průmyslových zakázek nejvíce negativní vliv (-0,82 p. b.).

Trh práce i nadále vykazuje trend mírného meziročního poklesu zaměstnanosti v průmyslu, když oproti minulému roku došlo v dubnu k poklesu o 1,9 procenta (vs. -2 % v březnu). S nižším počtem zaměstnanců ale dochází i k meziročnímu růstu mezd ve výši deseti procent (vs. 7,2 % v březnu).

Celkový pohled na průmyslový sektor se začíná zlepšovat, když v dubnu již došlo k mírnému meziměsíčnímu růstu produkce, s jakým nepočítala ani analytická obec. Pokračují trendy útlumu v těžařství, hutnictví a slévárenství spolu s klesající poptávkou po základních kovech, výrazně se zatím nedaří ani výrobě automobilů.

Avšak celkově již převládl pozitivní efekt růstu poptávky a oživení na zahraničních trzích. Nejzajímavějším odvětvím je nyní výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde dochází k meziročnímu růstu produkce i zakázek v řádu desítek procent. Pomalu se tak začíná naplňovat naše prognóza, že v průběhu letošního roku průmyslová produkce mírně poroste.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB