Řídit můžete i opilí, ale…

Poradna
Svorně nadáváme, ale výhodu to má. Zavřené restaurace a bary znamenají menší riziko pro všechny řidiče, jimž nějaké to pivko po obědě nebo promile zbytkového alkoholu po ránu prý za volantem neškodí, naopak si dávají větší pozor. Tedy, podle jejich mínění. Pojďme si na prahu turistické sezóny a v očekávání znovu otevřených hospod připomenout, proč musíme řídit zásadně bez vlivu alkoholu (o jiných návykových látkách nemluvě – pozn. aut.).
V českém dopravním právu funguje tzv. nulová tolerance alkoholu za volantem. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Těch důvodu je hned několik – podle naměřené hodnoty alkoholu v krvi se řidič dopouští přestupku nebo dokonce trestného činu. Trest hrozí nejen řidiči vozidla motorového, ale i nemotorového (kolo, koloběžka), nebo jezdci na zvířeti. Kontrolován hlídkou policie bude při dopravní nehodě nejen viník, ale i poškozený, který může kvůli alkoholu v krvi přijít o „papíry“, i když nehodu nezavinil.

Ale to jsme vyjmenovali následky, které jsou dočasné a jež jsou pro řidiče, jenž řídil pod vlivem alkoholu, odstranitelné. Nezodpovědné chování však může končit i celoživotními následky, až fatálními pro viníka, jeho rodinu i nevinné oběti.

Rozhoduje naměřený výsledek

Nezáleží na tom, zda se bezprostředně po oslavě nebo ráno místo kocoviny cítíte fit, nebo jak zdatní jste v odbourávání alkoholu. Na pocity se nehraje, rozhodují změřené hodnoty. A v českém dopravním právu funguje tzv. nulová tolerance alkoholu za volantem.

Řízení pod vlivem je definováno, když „řidič řídí vozidlo nebo jede na zvířeti bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití jiné návykové látky, po kterou je ještě pod jejich vlivem“.

Hranicí je jedna promile

Z hlediska zákona, a pro udělení trestu, je důležité, zda je řidič vlivem návykové látky ve stavu, který vylučuje způsobilost bezpečně řídit motorové vozidlo.

Hranice, kdy obviněný již způsobilý není, je sice u každého jiná, podle lékařských posudků se však bere za prokázané, že nad jedno promile alkoholu v krvi není nikdo schopen bezpečně řídit motorové vozidlo.

Hodnota jednoho promile byla z tohoto důvodu zvolena za hranici pro trestný čin, přičemž bude vždy posuzováno nejen množství alkoholu, ale i další okolnosti případu. To platí pouze pro řidiče motorových vozidel. Cyklisté (a také koloběžkáři či jezdci na zvířeti) bez ohledu na naměřenou hodnotu alkoholu spáchají jen přestupek (pokud se posuzuje čistě alkohol, nikoli případné způsobené škody), tedy nikoli trestný čin. Hrozí jim „pouze“ pokuta, nemusejí se bát zákazu řízení nebo odebraných bodů.

Při menším přestupku bez bodů

Na opilce za volantem se nepohlíží stejně. Následky tohoto přestupku jsou nižší, pokud se u řidiče prokáže hladina alkoholu do 0,3 promile. Pak jde o přestupek. Při silniční kontrole hříšník dokonce vyvázne bez bodů (tato shovívavost se však má brzy změnit) i pokuty, ale zadarmo to nebude, protože ve správním řízení na městském úřadě hrozí pokuta od 2500 do 50 000 Kč. Nejcitelnější částí trestu za tento přestupek je automatický zákaz řízení od půl do jednoho roku.

Pro recidivisty, kteří jezdí pod vlivem opakovaně, jsou připraveny spíše horní stupně této rozmanité palety.

Větší přestupek za sedm bodů

Řízení pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile je „odměněno“ prakticky stejnou nabídkou trestů, zpřísněnou o sedm bodů v bodovém systému. Správní orgán kromě minulosti řidiče bere v úvahu i výsledek dechové či jiné kontroly. Když se přidá přestupek „řízení ve stavu vylučujícím způsobilost“, následuje odebrání řidičáku na rok až dva.

PSALI JSME:
Alkohol a léky za volantem pojišťovny neodpouštějí

Stejnou taxu má přestupek, jehož se řidiči dopustí odmítnutím testu na alkohol nebo návykové látky, ačkoli toto vyšetření není spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví. Automaticky následuje nejen sedm bodů v bodovém systému, ale také pokuta ve správním řízení 25 000 až 50 000 Kč a zákaz řízení na jeden rok až dva roky.

Od jedné promile hrozí vězení

Řidič sice nesmí odmítnout zkoušku na alkohol, ale může nesouhlasit s provedením orientační dechové zkoušky. V tom případě ale musí trvat na lékařském vyšetření a počítat s tím, že policisté ho sice odvezou do nemocnice na test, ale už ho neodvezou zpátky k autu. A navíc si řidič vyšetření v nemocnici hradí.

Hranice jedné promile je doslova hranicí mezi svobodou a vězením. Jde o trestný čin, který namísto obecního úřadu posuzuje soud. Co hrozí? Sedm bodů, zákaz řízení na jeden a deset let, pokuta 25 000-50 000 korun, a dokonce odnětí svobody až na tři roky.

Pod vlivem někdy beztrestně

Trestní zákoník ale pamatuje i na situace, kdy můžete řídit pod vlivem alkoholu. Obecně se totiž můžete beztrestně dopustit i trestného činu, pokud hrozí vážná újma na zdraví nebo ohrožení života a situaci nelze vyřešit jinak. Současně nesmí hrozit větší následek, než by hrozil neposkytnutím takové pomoci. A po odvrácení nebezpečí (např. dopravení zraněného do nemocnice) smí řidič pokračovat v cestě až po vystřízlivění.

PSALI JSME:
Jaké změny přinese nový bodový systém?

V konečném důsledku se totiž o tom, co je tzv. krajní nouze, rozhoduje ve správním řízení nebo u soudu, který bude posuzovat, zda vůbec nastala kritická situace a jestli nešla řešit jinak. Toto posuzování bývá přísné, aby se vyloučila možnost, že řidiči se na jednání v nouzi jen vymlouvají.

Policie sebere papíry hned

Pokud vám policie naměří alkohol, pokutu na místě sice neplatíte, ale na místě přijdete o řidičský průkaz. Ten policie smí odebrat nejen v případě, že řidič vozidlo řídil pod vlivem alkoholu, nebo jiné návykové látky, ale také pokud se na výzvu policisty odmítl podrobit dechové zkoušce, nebo lékařskému vyšetření, či pokud byla dechová zkouška pozitivní.

Tresty za všechny přestupky začínají plynout dnem jejich spáchání (nikoli až datem ukončení správního řízení), a protože alkoholové hříchy s sebou nesou automatický zákaz řízení, policie odebírá řidičák hned, jakmile je podezření na spáchání tohoto přestupku.

Snažit se dojet domů bez řidičáku pak znamená spáchání dalšího přestupku – sedm bodů, 5000 až 10 000 Kč pokuty a půl až rok zákazu řízení. V případě, že vám řidičský průkaz odebere policie na místě, máte nárok na jeho vrácení až po nabytí právní moci rozhodnutí o nevině nebo po odpykání trestu v případě prokázání viny.

PSALI JSME:
Zdrogovaný šofér sázel na poruchu osobnosti

Zavřít reklamu ×
  1. pár upřesnění. Pokud se přiznáte k malému pivu, kapkám proti kašli a naměří Vám 0,24 a méně, tak se to bere jako že jste pod vlivem, včetně trestu. Nic se dál nezkoumá.
    Dále je v článku nepřesně uváděno, že nesmím odmítnout zkoušku na alkohol. Můžu, co bych nemohl. Je za to sice dost velká pokuta a ztráta řidičáku, ale lepší jak si jít třeba na měsíc sednout za mříže.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru