Odebrání řidičského průkazu po dosažení 12 bodů zůstává beze změny. Po roce a po přezkoušení v autoškole je možné navrátit jak řidičský průkaz, tak body. Zvýšené postihy jsou pro řidiče za alkohol za volantem, za nedovolený vjezd na železniční přejezd a ujetí od nehody.
Naopak mírnější postihy čekají za parkování, za světla a překročení rychlosti do 10 km/hod. U závažných přestupků potom může hrozit až tříletý zákaz řízení. Dosud nejdelší doba zákazu byla dva roky.
Bodový systém vstoupil do české praxe již v roce 2006. Jeho cílem bylo snížení dopravních přestupků a nehodovosti pomocí represivního působení na řidiče. Současná novelizace například zpřísňuje peněžitý trest u přestupků jako projetí na červenou, vjezd na železniční přejezd v případě výstrahy, ujetí z místa nehody nebo alkohol za volantem.
Změny se dotknou také povolené rychlosti. Na dálnici v některých úsecích by měla být povolena rychlost 140 km/h. Konkrétní úseky ještě ministerstvo vyspecifikuje. Jednou z novinek novely je řidičský průkaz na zkoušku. Do dvou let od získání oprávnění o něj lidé přijdou už při ztrátě šesti bodů. Opatření cílí na nezkušené řidiče, následky jejich nehod jsou často vážnější než u ostatních motoristů.
Informaci o změně pohybu na bodovém kontě by řidič měl dostat v písemné formě do 14 dnů na adresu trvalého bydliště toho, kdo je uveden jako provozovatel auta. V praxi to ale nefunguje na 100 procent a řidič zjistí, že spáchal přestupek, až po návštěvě úřadu.
Stav je také možné zjistit na výpisu z bodového hodnocení řidiče. Ten lze získat na magistrátu v místě bydliště, přímo na oddělení registru řidičů, nebo prostřednictvím služby Czech Point. Vlastníci datové schránky mohou využít i služby bodový systém on-line. Více informací lze nalézt na stránkách ministerstva vnitra.
Autor je analytik neživotního pojištění Broker Consulting
(Redakčně upraveno)