Říjnová inflace překvapila, se šampaňským ale počkejme

Analýza
Lidé jsou v šoku. Spotřebitelské ceny podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) prý meziměsíčně poklesly o 1,4 procenta. Nic takového kolem sebe však nevidíme. Při nákupu se naopak zdá, že vše zdražuje. Dá se vůbec mluvit o poklesu?
Spotřebitelské ceny podle ČSÚ prý meziměsíčně poklesly o 1,4 procenta. Nic takového kolem sebe však nevidíme. Při nákupu se naopak zdá, že vše zdražuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ČSÚ v cenách zohlednil tzv. Úsporný tarif a odpuštění poplatku za podporované zdroje energie pro ceny elektřiny. Statistici tak vypočítali, že ceny elektřiny meziměsíčně poklesly o 53,9 procenta. Tím pokles cen končí. Jiné položky totiž naopak meziměsíčně zdražují.

Citelně zdražuje hlavně cukr, který si k cenovce připsal 54 procent. Drahá jsou také vejce. Ta proti září zdražila o 27 procent. Zajímavé je, zdražují i takové položky, jako je obuv a oblečení. Tady by tak velké inflační tlaky neměly být. To jsou položky z Asie nedotčené válkou.

Zde se projevuje jen zneužití situace. Zkrátka všechno zdražuje, tak proč by prodejci nezdražili i boty, když to zákazník akceptuje. Jinými slovy, zdá se, že se spotřebitelé smířili s růstem cen a jsou ochotni nakupovat i předražené zboží.

PSALI JSME:
Statistici uměle snížili inflaci. Fialova vláda ušetří miliardy

Meziročně vzrostly v říjnu spotřebitelské ceny jen o 15,1 procenta. V září rostly ještě o 18 procenta. I tady se projevil vliv vládních opatření. Ceny elektřiny meziročně podle statistiků klesly o 38,2 procenta. Jiné položky ale zdražily. Některé dokonce svůj růst výrazně akcelerují.  Nejhorší je růst cen cukru. Ten v září zdražoval jen o 34 procent a v říjnu už 105 procent.

Zatímco ceny elektřiny vláda pro spotřebitele ve statistice krotí, u plynu to neplatí. Ten je meziročně dražší o 85 procent a tuhá paliva zdražila o 67 procenta.

Zdroj inflace je tedy všude. Už to není jen o cenách energií. Na vině jsou inflační očekávání. Lidé přijdou do obchodu a čekají, že proti minulému měsíci vše zdražilo, a proto z obchodů neodcházejí. Nakupují sice podle statistiky maloobchodních tržeb méně, ale za vyšší ceny. Dokud bude toto pokračovat, růst cen se nezastaví.

Očekávám, že v nejbližších měsících se bude inflace pohybovat v blízkosti stávajících hodnot. Během roku 2023 ale zpomalí. V cenách se projeví recese. K tomu se přidá i vyšší srovnávací základna.

PSALI JSME:
Zásahy vlády výrazně snížily inflaci

Předpokládám, že v roce 2023 se průměrný růst spotřebitelských cen bude pohybovat lehce nad deseti procenty.  Varuji ovšem, že tato hodnota je založena na předpokladu, že bude dost plynu. Pokud by byl plyn na příděl, inflace nezpomalí.

Nová čísla jsou vodou na mlýn pro nové členy bankovní rady, kteří systematicky hlasují pro zachování úrokových sazeb na stávajících hodnotách. Se zpomalením růstu cen není třeba zvyšovat úrokové sazby.

Očekávám, že Česká národní banka své sazby už nezvedne a nechá je na sedmi procentech až do čtvrtého kvartálu 2023. Pokud bude tou dobou už po válce, otevře se tím centrální bance prostor k poklesu úrokových sazeb.

Autor je hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB nepřekvapila a ponechala sazby beze změny

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.