Riziková aktiva, včetně české koruny, v týdnu čelila výprodeji

Česká koruna v tomto týdnu vlivem globálních faktorů a zvyšující se rizikové averze na finančních trzích slábla. Oproti euru její kurz v mezitýdenním srovnání oslabil o zhruba 0,9 procenta k úrovni 25,35 CZK/EUR, navzdory tomu, že tržní korunové sazby se v důsledku růstu těch dolarových během týdne zvýšily o přibližně 20 bazických bodů.
Vývoj koruny, jako měny tzv. rozvíjejících se trhů, tento týden určovala vyšší nervozita spojená s rostoucím napětím na Blízkém východě, což obecně vedlo k výprodeji rizikovějších aktiv. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Vývoj koruny, jako měny tzv. rozvíjejících se trhů, tento týden určovala vyšší nervozita spojená s rostoucím napětím na Blízkém východě, což obecně vedlo k výprodeji rizikovějších aktiv. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vývoj koruny, jako měny tzv. rozvíjejících se trhů, tak určovala vyšší nervozita spojená s rostoucím napětím na Blízkém východě, což obecně vedlo k výprodeji rizikovějších aktiv. V centru pozornosti byl hlavně ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Íránem. Skutečnost, že slabší koruna souvisela zejména s horším tržním sentimentem, dokládá i to, že nově zveřejněná data tento týden nepřekvapila.

V pořadí třetí a zároveň finální odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za druhé letošní čtvrtletí sice přinesl mírnou vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu z 0,3 na 0,4 procenta, meziroční růst však zůstal beze změny na 0,6 procenta. Významných změn navíc nedoznala ani struktura HDP, když jeho mezičtvrtletní růst táhly vyšší fixní investice a spotřeba vlády.

Mezičtvrtletní růst spotřeby domácností naproti tomu výrazně zpomalil z 0,8 na 0,2 procenta. Vliv na to mohlo mít zpomalení mzdové dynamiky i nadále vysoká míra úspor domácností, která ve druhém čtvrtletí mírně vzrostla na skoro 19 procent. Významné zpomalení mezičtvrtletního růstu mezd pomohlo k nárůstu míry zisku nefinančních podniků.

Pesimistickou situaci a výhled pro nejbližší měsíce českého zpracovatelského průmyslu potvrdil index PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.), který v souladu s tržní konsensem klesl z 46,7 na 46 bodů. Problémem pro průmysl je především nedostatečná poptávka.

Český stát pak od letošního ledna do září hospodařil s rozpočtovým deficitem ve výši 181,7 miliardy korun. Záznam z posledního zasedání České národní banky, a stejně tak i rozhovor guvernéra Michla pro Seznam Zprávy, měly, jak už bývá zvykem, jestřábí charakter.

Potvrdily, že centrální banka chce snižovat úrokové sazby pouze opatrnými kroky a ty tedy pravděpodobně zůstanou vyšší po delší dobu. My nadále na všech zbylých zasedáních v letošním roce očekáváme snížení sazeb o 25 bazických bodů, když ve směru jejich poklesu bude působit přetrvávající slabost české ekonomiky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena