Rizikové zimní sporty si připojistí jen zlomek Čechů

Téměř tři čtvrtiny Čechů si před odjezdem na zimní dovolenou v zahraničí sjednají prémiovou variantu cestovního pojištění. Pro některé horské radovánky v podobě svezení na sněžném skútru, sjíždění sněhového koryta na člunu nebo zdolávání překážek ve snowparku je potřeba připojištění rizikových sportů. Za toto pojištění si připlácí jen minimum Čechů.
Mezi běžné zimní sporty pojišťovny obvykle zařazují nejtypičtější horské aktivity, jako je lyžování, snowboarding či běžecké lyžování na veřejných tratích. Foto: Depositphotos.com

Rizika spojená s pobytem na horách si Češi uvědomují a před cestou za hranice si neváhají připlatit za dražší variantu cestovního pojištění.

Téměř tři čtvrtiny lidí, kteří jezdí na hory do zahraničí, se nechtějí spoléhat jen na evropský průkaz zdravotního pojištění a zřizují si komerční připojištění. Pouze jedno procento respondentů nedávného šetření se domnívá, že si díky průkazu nemusí komerční pojištění zřizovat, a osm procent si myslí, že bude ošetřeno v kterékoli nemocnici v EU zdarma.

Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu, lze uplatnit pouze ve státních nemocnicích a zdravotnických zařízeních. V zahraničních lyžařských střediscích je ale většina klinik soukromá a nutné je také počítat se značně vyššími cenami lékařské péče než u nás. „EHIC také nekryje náklady na transport nebo škody z odpovědnosti,“ varuje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

„Podle našich statistik si téměř 70 procent cestovatelů před odjezdem na zimní dovolenou v zahraničí vybere prémiovou variantu cestovního pojištění. Oproti základním nabídkám obsahuje dražší pojištění vedle pojištění léčebných výloh a asistenčních služeb také pojištění odpovědnosti, úrazu, zavazadel a právní ochrany. Vyšší, nebo dokonce neomezené jsou u něj i pojistné limity,“ sdělil portálu FAEI.cz analytik ePojisteni.cz Ladislav Gruber.

U většiny pojišťoven nemá připojištění běžných zimních sportů vliv na cenu a je již součástí základní nabídky cestovního pojištění. Mezi běžné zimní sporty pojišťovny obvykle zařazují nejtypičtější horské aktivity, jako je lyžování, snowboarding či běžecké lyžování na veřejných tratích.

Lidé by se podle Grubera měli zajímat o to, co vše pojišťovna počítá mezi běžné zimní sporty. Seznam se totiž u jednotlivých pojišťoven mírně liší. Jedna pojišťovna může například zahrnout jízdu na sněžném skútru do základního pojištění, ale jiná jej již bude počítat mezi rizikové sporty a bude vyžadovat samostatné připojištění.

Aktivnější návštěvníci hor by se měli dopředu ujistit, zda se jejich pojištění vztahuje například na jízdu ve snowparku, sáňkování, bobování, snow bungee rafting (pozn. sjíždění svahu v raftových člunech) či freeriding. Tyto zimní sporty pojišťovny obvykle zařazují mezi ty rizikové a je tak nutné připojištění.

Gruber k tomu dodává: „Rizikové zimní sporty si navíc připojišťuje jen zlomek Čechů. V loňské zimní sezóně to byla přibližně tři procenta klientů a o rok dříve pouhé jedno procento. Nízkou propojištěnost si lze vysvětlit tak, že lidé mnohdy nepovažují například snowtubing za obzvláště rizikovou aktivitu.“

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB